2. května 2014

Chronologický průběh kauzy

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce
Chronologický průběh kauzy
Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení
Vyjádření a reakce Libora Michálka
Videozáznamy
Články a odkazy

16. listopadu 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství znovu otevírá kauzu údajného podplácení Libora Michálka ze strany Pavla Drobila, kterou policie odložila v polovině června.

9. listopadu 2011 - Státní zástupkyně se odvolala proti rozhodnutí soudu. Je přesvědčena, že Martin Knetig spáchal trestný čin. Stížnost dál bude posuzovat pražský městský soud.

8. listopadu 2011 - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 rozhodla o zastavení trestního stíhání Martina Knetiga. Děje se tak v překvapivě krátkém čase a navíc objevuje se celá řada dalších podezření, že výsledek celého procesu je politickou objednávkou Pavla Drobila. Libor Michálek v této věci poznamenal: " Vyvstávají zajímavé otázky: Jak je možné, že soudkyně jeden týden  poté, co dostala podklady od zastupitelství  má ve věci jasno, aniž by vyslechla hlavní aktéry kauzy ?

1. listopad 2011 - Martin Knetig je obžalován z nepřímého úplatkářství a může být odsouzen až na 3 roky vězení.

22. října 2011 - Žalobce odložil trestní oznámení Libora Michálka ohledně manipulace s veřejnými zakázkami na Státním fondu životního prostředí. Podle Libora Michálka byl tendr na poradenství připraven pro předem vybranou firmu. Znovu otevřít případ tak může pouze Nejvyšší státní zastupitelství.

11. srpna 2011 - Libor Michálek zdůraznil, že ministr Chalupa záměrně otálí s vypsáním výběrového řízení na ředitele Státního fondu životního prostředí - údajně se tak má stát do konce léta, k čemuž nakonec nedojde.

4. srpna 2011 - Policie obvinila Martina Knetiga z nepřímého úplatkářství, za což mu mělo hrozit až třileté oděntí svobody. Obvinění se týkalo ukládání prostředků Státního fondu životního prostředí v bankách výměnou za sponzorství.

2. srpna 2011 - Nejvyšší státní zástupce nařídil opětovné prošetření kauzy Drobil.

23. června 2011 - Uživatelé facebooku se domluvili na společné výzvě Pavlu Drobilovi, aby se podrobil detektoru lži.

17. června 2011 - Protikorupční policie odložila případ podplácení Michálka Drobilem, a to údajně na pokyn státní zástupkyně, která to následně odmítla. K této věci se vyjádřil i policejní prezident Lessy, který tvrdil, že policie měla v úmyslu stíhat Drobila. Nejvyšší státní zástupkyně Pavel Zeman přislíbil, že zváží prošetření této kauzy.

25. května 2011 - Nadace Charty 77 ocenila Libora Michálka za boj proti korupci v kauze Drobil

23. května 2011 - Týdeník Respekt přichází s nečekaným odhalením. Dostal se k tajnému dokumentu, na základě kterého žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí. Obě státní zástupkyně ovlivňování kauzy na základě tajného dokument s pracovním názvem 1439 popřeli.

4. května 2011 - Věci veřejné se snaží prosadit založení nového úřadu mající za cíl boj proti korupci. V čele tohoto úřadu má stanout Radek John, který usiluje o angažování Libora Michálka, nicméně nakonec k tomu nikdy nedojde.

20. dubna 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo žalobcům oficiálně zahájit vyšetřování Pavla Drobila týkající se podezření z trestných činů podplácení a zneužití pravomocí veřejného činitel

5. dubna 2011 - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvedl, že do konce léta vypíše výběrové řízení na nového ředitele Státního fondu životního prostředí

4. dubna 2011 - Obvodní státní zastupitelství přezkoumalo závěry policie, podle které se Petr Nečas, Radek John a vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul nedopustili trestného činu tím, že neoznámili korupční jednání.

2. dubna 2011 - O svá místa na Státním fondu životního prostředí postupně přicházejí osoby, které do této instituce přivedl Libor Michálek. Skončila zde bankéřka Andrea Kopecká, kterou dříve fond usilovně přetahoval z bankovního sektoru. Personální změny dále pokračují, končí náměstci a další osoby, u kterých lze prokázat jakoukoliv spojitost s Liborem Michálkem.

1. dubna 2011 - Premiér Petr Nečas připustil, že by se Pavel Drobil mohl vrátit zpět do vlády. Jedinou podmínkou je údajné očištění jeho jména, což by znamenalo, že veškeré případy vedené vůči Pavlu Drobilovi, budou odloženy.

31. března 2011 - Libor Michálek připomněl slova ministra Chalupy, kdy v lednu po svém nástupu ohlásil, že vyhlásí konkurz na nové vedení Státního fondu životního prostředí hned po skončení auditu v této instituci.

30. března 2011- Pavel Drobil prozradil, že chystá na Michálka žalobu. Údajně se mělo jednat o dvacetistránkové podání, které by se týkalo mimo jiné vyjádření Michálka, které přednesl v médiích po vypuknutí kauzy. Nadační fond proti korupci reaguje krátce po svém vzniku poskytnutím plné právní ochrany v této kauze.

23. března - Činnost Nadačního fondu proti korupci byla slavnostně zahájena a během tiskové konference obdržel Libor Michálek cenu za whistleblowing, čili šek na 500 tisíc Kč.

23. prosince - Vesecká nedlouho před svým odchodem z funkce nejvyšší státní zástupkyně vyjádřila pochyby nad probíhajícím vyšetřováním kauzy Drobil. „Musím říct, že z dosavadního záznamu o zahájení úkonů v trestním řízení jsem nabyla pocitu, že není zcela vyčerpávajícím způsobem vedeno vyšetřování,“ uvedla Vesecká v rozhovoru pro Právo.

22. prosince - Klaus si zve na Hrad Martinů a předává mu stříbrnou plaketu za zásluhy. Po návštěvě ohlásil Martinů svou rezignaci, která má do konce roku nabýt platnosti. Je to jeden z důsledků utajeného jednání na Hradě.

21. prosince - Nečas přinesl prezidentu Václavu Klausovi Drobilovu demisi navzdory svému původnímu přání nechat Drobila ve funkci, dokud nebude rozhodnuto o ekotendru.

Před hlasováním o nedůvěře vládě je nejasná situace kolem VV, zda vládu podpoří. Klaus si pozval vrcholné představitele koalice na Hrad, kde s nimi hledal řešení, jak koaliční roztržku ukončit. Výsledkem byla tajná dohoda, kterou Klaus zaštítil. Věci veřejné pak hlasovaly proti vyslovení nedůvěry vládě.

Poprvé od vypuknutí kauzy se ozval Knetig. E-mailem rozeslal médiím své stanovisko, podle něhož jednal na vlastní pěst a při rozhovorech s Michálkem si záměrně vymýšlel a „hovořil nepravdy“.

20. prosince - Nečas se omluvil Michálkovi za své tvrzení, že si jednání s ním chtěl Michálek nahrát. Nečas tak původně obhajoval, proč se nechtěl s Michálkem sejít.

Ministr dopravy Bárta nabídl Michálkovi místo ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Michálek nabídku odmítl s tím, že by se rád vrátil na post ředitele SFŽP. VV také zopakovaly svůj požadavek na odvolání Martinů, tentokrát ve spojitosti s poslední kauzou a únikem informací. John se také pozastavoval nad tím, proč protikorupční policie dávno nevtrhla na SFŽP a nezajišťovala důkazy. Mezi trestním oznámením a zveřejněním kauzy v médiích proběhly dva dny, upozornil ministr vnitra.

Dosluhující nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká si vyžádala od nižších stupňů státního zastupitelství informace o kauze Drobil.
Roztržka v koalici

Nečas po jednání grémia ODS řekl, že podle koaliční smlouvy musí vládní strany hlasovat jednotně a bez podmínek ohledně vyslovení důvěry i nedůvěry vládě. Nečas také spojil výměnu na místě policejního prezidenta se změnami v čele ministerstva vnitra, které vede šéf VV John. Později premiér řekl, že debatu o širších změnách by ODS chtěla, pokud by požadavek na odchod Martinů padl v souvislosti s hlasováním o nedůvěře vládě.

Představitelé VV kvůli Nečasovým vyjádřením předčasně opustili jednání koaličních špiček. Představitelé ODS a TOP 09 zopakovali, že v úterý vládu podpoří.

19. prosince - Jednání koaličních špiček bylo opět přerušeno. Zatímco ODS a TOP 09 deklarovaly, že vládu při hlasování o nedůvěře podrží, VV to zatím neslíbily.

Prezident Václav Klaus se v pořadu na Primě zastal Drobila a přiklonil se podobně jako Langer k názoru, že je obětí provokace. Vyzdvihl přitom úlohu Johna, na nějž svalil část viny. „Ještě do včerejška to byla kauza Drobil, ale teď už je to i kauza John,“ prohlásil Klaus.

Server Lidovky.cz večer uvedl, že o kauze měl údajně s předstihem vědět i ministr dopravy Vít Bárta (VV), který prý upozornil Drobila na to, aby si dal pozor na Michálka. Drobil to odmítl serveru potvrdit. Bárta to později vyvracel tím, že s Drobilem se setkával, když spolu jednali o společných projektech jejich resortů. Informace o podrobnostech jejich plánů se prý dostaly na veřejnost, proto Bárta vyzval Drobila, aby si na úniky informací dal pozor. O Michálkovi ale podle něj řeč nebyla. VV si pak znovu stěžovaly na úniky informací ze spisů protikorupční policie, jelikož o Bártovi se zmínil Michálek jen při výslechu. John obvinil svého předchůdce Ivana Langera, že je za to zodpovědný.

18. prosince - Exministr vnitra Langer nařkl Johna, že svým postupem, kdy neposlal Michálka ihned na policii, mařil vyšetřování. Kromě toho jej obvinil z podílu na provokaci vůči Drobilovi a Nečasovi.

17. prosince - Lídři koaličních stran po dvou hodinách přerušili schůzku. Ještě před ní se sešel Nečas s policejním prezidentem Oldřichem Martinů, od něhož se dozvěděl, že o možné korupci věděl i ministr vnitra Radek John. Michálek to uvedl pouze u výslechu u protikorupční policie. Právě šéf útvaru Libor Vrba byl také na schůzce Nečase s Martinů, potvrdil později Hospodářským novinám John. John kvůli tomu dal podnět policejní inspekci, aby prověřila postup Martinů kvůli úniku informací ze spisu.

16. prosince - MfDnes zveřejnila informace o tom, že premiér o Michálkových podezřeních věděl již dříve. Věci veřejné (VV) vyzvaly Nečase ke svolání další koaliční schůzky. Kauzou se začala zabývat protikorupční policie. ČSSD oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.
Kauza se rozmazává.

15. prosince - Deník MfDnes zveřejnil přepisy rozhovorů, které zaznamenal Michálek na schůzkách s Drobilem a Knetigem. Nečas reagoval prohlášením, že Drobil má jeho plnou důvěru. Po jednání představitelů koaličních stran nakonec Drobil oznámil, že rezignuje. Nečas řekl, že nejprve Drobil dotáhne do konce projekt mnohamiliardového ekotendru.

14. prosince - Drobil byl seznámen novináři MF Dnes s Michálkovými nahrávkami a vzápětí ho odvolal z funkce. Zrušil také smlouvu se svým poradcem Knetigem a Fibingra poslal na dovolenou. Ministr rozhodnutí zdůvodnil tím, že ve vedení fondu zuřila personální válka, přičemž situaci je třeba vyřešit stylem „padni komu padni“. Vyzval také všechny pracovníky SFŽP, aby s policií spolupracovali. Nicméně podle Michálka nebude mít policie kromě jeho nahrávek mnoho k dispozici, žádný z podezřelých projektů totiž nepovolil.

13. prosince - Michálkova třetí varianta byla předat důkazy policii. Podal trestní oznámení. Trestní oznámení na Michálka podal také Fibingr s tím, že ho udání má poškodit.
Drobil: Padni komu padni. První padla Michálkovi.

9. prosince - Schůzka Drobila s Michálkem, kterou Michálek nahrával. Drobil Michálkovi hrozí, že nebude-li spolupracovat s Fibingrem nebo Knetigem, může přijít o místo. Michálek mu podá důvody, proč se mu nelíbí, co po něm Knetig chce, a dodá, že má schůzku zdokumentovánu. „Ta výpověď bude zničena a nic dalšího není,“ reagoval nejprve Drobil. Potom mu řekl, že by s tím měl zajít na policii, ale znovu zopakoval, že by to měl zničit, nebo by to zničilo jeho samého. Nato mu nabídl dvě varianty: ať se s kolegy usmíří nebo ať nastoupí na místo jeho náměstka, který bude mít na starosti miliardu korun. Závěrem dodal „svoji dobrou radu“: „Přineste mi to, zničte to a odpřisáhnete mi, že neexistuje nic jiného. Toto je moje varianta číslo dvě. Číslo tři nechám na vás, protože mě žádná jiná varianta nenapadá."

1. nebo 2. prosince - Michálek telefonicky kontaktoval novináře MfD Janka Kroupu a informoval jej, že má důkazy o korupci.

11. listopadu - Michálka na žádost premiéra přijal ředitel Úřadu vlády Lubomír Poul. Nečas poté podle Poula opět doporučil Michálkovi obrátit se na ministra životního prostředí a současně uložil Drobilovi, aby vyzval Michálka k předání důkazů policii. K tomu podle Michálka nedošlo.

26. října pořídil Libor Michálek klíčovou nahrávku s Martinem Knetigem, který se snažil přimět Libora Michálka ke spolupráci na manipulaci veřejných zakázek.

13. října - Michálek písemně požádal o setkání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a o zapojení BIS. Premiér nereagoval a tuto informaci předal Drobilovi. Ministr mu pak vynadal, že se neobrátil na něj coby přímého nadřízeného.

14. září - Pražský magistrát vypsal tendr na čističku odpadních vod a Libor Michálek coby ředitel SFŽP měl povinnost k této věci zaujmout stanovisko. Své rozhodnutí musel učinit v nečekané časové tísní a především pod nátlakem náměstka ministra životního prostředí – Dušana Fibingra. Libor Michálek měl vážné podezření, že zakázka je o 3 miliardy předražená a navíc 500 milionů mělo jít údajně na účet ODS. Tuto veřejnou zakázku tedy neposvětil, což vyvolalo kritiku ministra Drobila.g.

Někdy v období na konci září a začátku října začal Michálek přemýšlet o tom, jak na podezřelé aktivity upozornit. Na policii bez důkazů nechtěl jít, ale ze zákona o BIS vyčetl, že kontrarozvědka má řešit případy, které ohrožují bezpečnost země. Podle původního plánu chtěl agenta BIS zaměstnat jako svého tajemníka a ten by s ním chodil na schůzky.
Třáskavé nahrávky na mobilním telefonu.

11. září - Náměstek ředitele SFŽP Dušan Fibingr poslal Michálkovi e-mail s dopisem týkajícím se zakázky. Dopis měl poslat na pražský magistrát. E-mail obsahoval tyto instrukce: "1. Ověř si u M. (Knetiga), že to můžeš takto podepsat (potvrdí to). 2. Jakmile podepíšeš, ihned to kurýrem odešli (musí odejít co nejdřív). 3. Dej mi info o tom, že to odešlo, dám jim zprávu."

Srpen-září - Libor Michálek nejprve se snažil tyto věci komunikovat s Martinem Knetigem, nicméně ten ho posléze ujistil, že podobné praktiky jsou běžné a jako příklad uvedl Lesy ČR. Následně se obrátil na poslankyni Věci veřejných – Lenku Andrýsovou, která koncem září zprostředkovala schůzku Libora Michálka s ministrem vnitra Radkem Johnem. V té době neměl Libor Michálek ještě žádné přímé důkazy, a proto Radek John doporučil setkání s novinářem Jankem Kroupou, který měl Libora Michálka opatřit profesionální technikou, která by si poradila i s rušičkami, které byly údajně na pracovišti preventivně používány.

4. srpna - Libor Michálek byl jmenován ředitelem Státního fondu životního prostředí (dále SFŽP) a vystřídal tak Petra Štěpánka, který tuto funkci zastával 3,5 roku. Tuto funkci získává paradoxně na doporučení Martina Knetiga – poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila. Již brzy po svém jmenování je Libor Michálek svědkem různých nátlaků na svoji osobu (například ohledně výběru právních a jiných poradenských služeb) a postupně si uvědomuje, jaká očekávání jsou ve skutečnosti na něho kladena. Byly to nátlaky týkající se výběru právních a dalších poradenských služeb, personálních změn a dokonce i změn kritérii pro získání evropských dotací.

Zdroje:

  • http://www.novinky.cz/specialy/dokumenty/220531-chronologicky-prehled-afery-spojene-s-moznou-korupci-na-sfzp.html