S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
2. května 2014 | Cena za odvahu

Renata Horáková

 

Renata Horáková nastoupila na znojemskou radnici v červnu 2007 na pozici vedoucí majetkového odboru. Pod nevybíravým tlakem svého přímého nadřízeného, tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře se ocitla poté, co odmítla podepsat pro město mimořádně nevýhodné transakce. Ze strany starosty města Petra Nezvedy se jí dostalo - namísto zastání - ponížení. V únoru 2010 byla během své dovolené na starostův návrh bez udání důvodu odvolána z funkce.

Vladimír Krejčíř poté svévolně změnil usnesení rady z původního odvolání na rezignaci a nutil Renatu Horákovou, aby podepsala rezignační prohlášení. Když to odmítla, Krejčíř se uchýlil k výhrůžkám. Manipulativním jednáním nakonec dotlačil členy rady k tomu, aby Renatu Horákovou definitivně odvolali. Ta se ovšem ještě jako vedoucí majetkového odboru obrátila na protikorupční policii a následně podala na Vladimíra Krejčíře trestní oznámení. V září 2010 byl Krejčíř zatčen a strávil dva měsíce ve vazbě.

Po propuštění z vazby pokračoval Vladimír Krejčíř v pletichách proti Renatě Horákové, pracující již několik měsíců v archivu na odboru výstavby. Spojil se v tom s novým starostou města Zbyškem Kaššaiem, který vzešel z komunálních voleb. Spolu našli cestu, jak se Renaty Horákové na znojemské radnici definitivně zbavit. Kaššai sloučil dva odbory v jeden, a tím její místo zaniklo. 30. září 2011 byla z úřadu propuštěna pro nadbytečnost. Od té doby je nezaměstnaná. Kromě Renaty Horákové propustil Zbyšek Kaššai ještě další tři lidi, kteří poskytli policii součinnost při vyšetřování korupce na znojemské radnici. Vladimír Krejčíř byl obviněn a čeká na soud. Spolu s ním bylo obviněno dalších sedm osob.

Renata Horáková stále věří, že otevřený konec jejího příběhu uzavře spravedlivá tečka. Její boj je v celorepublikovém měřítku ojedinělý a zaslouží obdiv. Ačkoli městu Znojmo ušetřila svým statečným postojem finanční prostředky v řádu desítek milionů korun, čekaly ji zatím jen ústrky, pomluvy a vyhazov. Nadační fond proti korupci si váží jejího protikorupčního nasazení a nabídl jí právní pomoc. Devátého prosince 2011, kdy se připomíná Mezinárodní den boje proti korupci, jí předal Cenu za odvahou spojenou s šekem na 300 000 Kč.

Články