S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
2. května 2014 | Cena za odvahu

Libor Michálek

 

Libor Michálek je patrně nejznámějším českým whistleblowerem. Ohlásil korupci na Státním fondu životního prostředí a následně čelil nepříjemným následkům.

Ředitelem této instituce se stal v srpnu roku 2010 a brzy na to čelil nátlaku na svoji osobu, a to především ve výběru poradenských služeb, manipulaci veřejných zakázek týkající se výstavby čističky odpadních vod a rovněž v účelovém uložení prostředků fondu výměnou za sponzoring politické strany.

Na počátku Libor Michálek představil své podezření Radku Johnovi, který Liboru Michálkovi doporučil obrátit se na novináře. Později kontaktoval premiéra Petra Nečase, který o aktivitách Libora Michálka informoval ministr životního  prostředí Pavla Drobila.

V této situaci Libor Michálek se rozhodl pořídit důkazné nahrávky, a to rozhovor s poradcem ministra Pavla Drobila - Martinem Knetigem a rovněž následný rozhovor se samotným ministrem. V prosinci 2010 tyto a další materiály doručil policii a obě nejdůležitější nahrávky předal médiím.

Zveřejnění této kauzy mělo dalekosáhlé následky. Podrobně o této kauze se můžete dočíst v našem podrobném rozboru na tomto odkazu.