25. května 2023 | Aktuality

Pražský majetek jako soukromý business

Pražské domovy mládeže, které slouží jako internát pro žákyně středních škol, odborných učilišť a vyšších odborných škol nabízejí ubytovací kapacity také coby soukromník přes aplikaci Airbnb. Jejich zřizovatel – pražský magistrát navzdory opakovanému upozornění ze strany Nadačního fondu proti korupci (NFPK) tvrdí, že se tak neděje. 

Domov mládeže a školní jídelna Praha 2, Neklanova 32 obhospodařuje ve třech budovách v lukrativních částech hlavního města celkově 226 lůžek. Ty však nedrží pouze pro žákyně středních škol, ale nabízí také k soukromému krátkodobému nájmu. To mu zřizovatel – magistrát Hlavního města Praha umožňuje.

Co mu však neumožňuje je pronajímání těchto pokojů přes aplikaci sdíleného bydlení Airbnb. Ta slouží jako zprostředkovatel krátkodobých nájmů zejména turistům. Z takového bydlení se neodvádí daně a turistické poplatky, na co se dlouhodobě stěžují vedení samotného města Praha. 

Jak zjistil NFPK a popsal v analýze zveřejněné na jeho stránkách, k 21.4.2023 pronajímal Domov mládeže Neklanova na Airbnb 30 pokojů. Za jednu noc tak ve vytížených měsících inkasuje z krátkodobého nájmu zhruba 40 tisíc korun. Magistrát o takovém příjmu neví. Tvrdí, že za celý rok 2022 vydělali krátkodobé nájmy zařízení pouze zhruba 165 tisíc korun. 

Háček je v tom, že DM Neklanova nabízí pokoje coby soukromník přes konta spravované jeho vedením. Peníze z nájmu pak na soukromá konta také inkasuje. Přirozeně se tak neobjevují v účetnictví městem zřízené příspěvkové organizace. Nájmy přitom mohou měsíčně pronajímateli vydělávat přes milion korun.

Nabízení ubytování příspěvkové organizace přes soukromá konta je navíc v rozporu také s pravidly samotné aplikace Airbnb. Z pohledu české legislativy zas z postupu vedení DM Neklanova vyplývá podezření z Porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Hlavní město ním zřizovanou příspěvkovou organizaci hájí. Oddělení stížností odboru právní podpory, či oddělení kontroly a stížností na Odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy podle odpovědí na dotazy NFPK o žádném podezřelém hospodaření v DM Neklanova neví.  

Navzdory opakované konfrontaci se zjištěními NFPK si přitom zřizovatel příspěvkové organizace vystačil s popřením informací ze strany ředitele DM Neklanova. Za soukromým byznysem s veřejným majetkem přitom podle zjištění stojí právě rodina ředitele DM Neklanova a její obchodní partneři ze soukromé sféry. Otázkou tak zůstává, kdo takto pevné vazby na vedení města zajišťuje…

Více se dočtete v analýze NFPK