31. ledna 2022
|

Neovlivní.cz: Jako černé jízdy

Právník Závodský upozorňuje, že fotografové placení ministerstvem plnili Aleně Schillerové soukromé účty na sociálních sítích.

Problém bývalé ministryně financí s fotkami na jejím Instagramu či Facebooku přerůstá do trestněprávní roviny. Nejde jen o to, že se na její fotografie složili daňoví poplatníci.

Klíč je ve skutečnosti, že jde o soukromé účty političky, s nimiž nemá ministerstvo nic společného. Ale plnili je fotografové placení ministerstvem financí.

“Jestliže člověk pro vlastní potřebu využívá veřejné statky, tak samozřejmě to je neoprávněné používání. Můžeme to přirovnat k tomu, když někdo používá služební auto pro soukromé účely, tedy černé jízdy,” upozornil v rozhovoru pro Neovlivní.cz právník a dlouholetý státní úředník Ondřej Závodský, který sám v minulosti na ministerstvu financí pracoval v pozici náměstka. Ze státní správy odešel právě po nástupu Schillerové.

Stát by podle právníka Závodského měl nyní po Aleně Schillerové peníze vymáhat zpět. “Je to naprosto běžná praxe. Když se přijde na neoprávněné využívání prostředků zaměstnavatele, tak se podniknou kroky, aby se částka vymohla zpět. A už jsem se ve státní správě setkal mnohokrát s tím, že takový člověk to také odskákal trestněprávně. Protože ta částka jednoznačně splňuje hranici pro trestný čin,” dodal Závodský.

Alena Schillerová nechtěně přiznala, že fotky z jejího Instagramu skutečně pocházejí od fotografů, které platil stát. Hájí se ale tím, že dělali i jinou práci. “Nebyli to fotografové, kteří mi fotili pouze fotky na Instagram, jak to účelově vykládají někteří novináři. Chápu, že to může být zajímavá zkratka, ale není to tak,“ napsala redakci CNN Prima NEWS Schillerová. “Byli to profesionálové, kteří pracovali na tiskovém odboru a spolu i s dalšími kolegy utvářeli mediální obraz celého ministerstva.”

Potíž je ale v tom, že na jejích účtech na sociálních sítích není nijak označeno, že by patřily patřily ministerstvu financí. Státem placené fotky tak skončily na soukromém účtu.

Schillerová ve svém jediném prohlášení ke zjištění SeznamZpráv, že daňoví poplatníci zaplatili za fotografy dva miliony korun, tvrdí, že profesionálové měli za úkol zvednout zájem veřejnosti o resort financí. Jenže většina snímků Schillerové zejména před letošními volbami nemá s ministerstvem nic společného.

Jako třeba v úvodu článku zveřejněná fotografie z loňského července, kdy Schillerová navštívila soukromou firmu v Proseči. Vznikla tam zmiňovaná fotografie, ale ani u popisku není uvedeno nic, co by jakkoli souviselo s ministerstvem financí.

Naopak když snímky z nějaké akce platilo hnutí ANO v rámci předvolební kampaně, je to u fotek na sociálních sítích Schillerové jasně uvedeno. Například u této fotky rovněž z července 2021. Vpravo nahoře.

Život Schillerové na vysoké noze platili po celou dobu daňoví poplatníci, jak jsme popsali před dvěma lety v časopise Neovlivní.cz. Ona sama přitom dle svých odpovědí pro redakci ani nepřemýšlela o tom, že by si s platem 173 tisíc korun bydlení v Praze platila sama.

Rozlehlý apartmán v těsném sousedství Pařížské, která patří mezi nejdražší ulice v Česku, jí platil stát. Tedy my všichni. Potvrdil to Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, pod které byt spadá.

Když se do apartmánu v Salvátorské ulici stěhovala, bylo jejím přáním navíc ještě investovat do rekonstrukce a vybavení. “Jako první se sháněla po odpovídajícím toaletním stolku, ten původní se jí nelíbil. Stoleček se jí nakonec také pořídil na státní útraty,” uvedl pod příslibem anonymity zdroj z ministerstva pro místní rozvoj.

A to samé se dělo v ministerských kancelářích, kde proběhla rozsáhlá rekonstrukce s přítomností architekta. „Kanceláře přitom nebyly nijak zanedbané. Předchozím ministrem byl Andrej Babiš, který žádné úpravy nevyžadoval,“ napsali jsme v roce 2020.

Ze smluv a faktur k rekonstrukci lze vyčíst například následující: Stržení koberce a přebroušení parket stálo 160 tisíc korun plus DPH, osvětlení vyšlo na 140 tisíc a daň a například textilie jen do privátní místnosti ministryně přišly bez DPH na šestadvacet tisíc.

Výraznou položkou byl i na míru upravený vlněný koberec, který přišel na 33 tisíc. „Jedná se o dodání a pokládku upraveného koberce na požadovaný tvar včetně obšití dle návrhu interiérového architekta,“ píše se v dokumentech.

Psáno 29. ledna 2022 pro Neovlivní.cz
https://neovlivni.cz/jako-cerne-jizdy-zavodsky-vidi-v-instagramu-schillerove-trestny-cin/

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.