9. prosince 2015 | Tiskové zprávy

Bojovníci proti korupci oceněni již popáté

Nadační fond proti korupci dnes již popáté udělil u příležitosti Mezinárodního dne proti korupci Ceny za odvahu určené osobnostem, které se nebály upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. Letošními laureáty se stali Jana Průšková a Lukáš Wagenknecht. Fond mezi laureáty rozdělil 150 tisíc korun.

V příběhu Jany Průškové nejde o odhalení milionových škod, ale stejně, jako v podobných případech, na které nadační fond upozorňuje, jde o princip. O odhalení pokřiveného jednání a zmanipulovaného, pochybného hospodaření, v tomto případě neziskové organizace, která má jako hlavní náplň zajišťovat rozvoj dětí pěveckého sboru Severáček na Liberecku. To, že jednání a odklánění peněz v Kruhu přátel Severáčku (KPS) bylo cílené, ve prospěch jedinců z vedení organizace, na úkor dětí pěveckého sboru, je více než smutné a odsouzeníhodné. A že patřičné orgány na upozornění na toto protiprávní jednání KPS nereagovaly, je varováním a zároveň příkladem, kam až může sahat klientelismus a pokřivená morálka.

Druhým letošním nositelem Ceny za odvahu NFPK je Lukáš Wagenknecht. Cenu získal za své dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora např. v Dopravním podniku hl. m. Prahy (DPP) nebo na Ministerstvu financí. V pražském Dopravním podniku působil jako vedoucí interního auditu. Z této pozice odhalil v roce 2013 nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky týkající se dostavby metra trasy A. Na Ministerstvu financí, během svého působení v pozici náměstka ministra, dohlížel na stovky auditů evropských fondů. Nejzávažnější zjištění těchto auditů se týkala monitorovacího systému evropských fondů na Ministerstvu pro místní rozvoj, kdy byla odhalena manipulace dvou uchazečů o zakázku. Nelze také opomenout jeho úlohu při auditní činnosti hospodaření nemocnic Krajské zdravotní či Regionálního operačního programu Severozápad, kde odhalil nesrovnalosti v řádu miliard korun. Posledním veřejným angažmá Lukáše Wagenknechta bylo jeho upozornění na nesrovnalosti v podivných smlouvách uzavřených mezi společností ČEZ a Radmilou Kleslovou. I v tomto případě se Lukáš Wagenknecht stal cílem výhrůžek. Nenechal se zastrašit, na svém požadavku trval.

„Příběhy Jany Průškové a Lukáše Wagenknechta se v celé řadě parametrů dost zásadně liší. Přesto je oba spojuje odvaha a ochota nést následky. To nebyl, není a nikdy bohužel nebude standardní vzorec chování,“ okomentoval letošní udělování Cen za odvahu ředitel fondu Petr Soukenka.

Nadační fond proti korupci uděluje Ceny za odvahu pravidelně již od svého založení v roce 2011. Podrobnosti k jednotlivým oceněným naleznete na webu http://www.nfpk.cz/oznamovatele.

Kontakt: Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz

Příběh Jany Průškové podrobněji

Příběh Lukáše Wagenknechta podrobněji