29. června 2015
|

CNI: Ministr Mládek pořídil luxusní byt od neprůhledné offshorové společnosti

                                         

Ministr Jan Mládek si podle zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) pořídil svůj současný byt od firmy Leonardo Investment ovládané anonymní společností z Panenských ostrovů. Za jejím vznikem stála kontroverzní panamská společnost Mossack Fonseca sledovaná zahraničními novináři kvůli své nestandardní klientele.

Zatímco Sobotkova vláda připravuje majetková přiznání a zpřísnění zákona o střetu zájmů, jeden z jejích klíčových ministrů čelí nejasnostem ohledně původu svého majetku. Současný ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) si podle zjištění CNI v roce 2006 pořídil v Praze 3 nadstandardní byt o rozloze (121,5 m2) spolu s pozemky (359 m2).

Nemovitost koupil za 7,9 milionů korun od firmy Leonardo Investment s.r.o. Její vlastník zůstal skrytý v neprůhledné offshorové společnosti Hurley Management LIMITED  z Panenských ostrovů. CNI zjistilo, že za založením Hurley Management stojí kontroverzní panamská společnost Mossack Fonseca, která kvůli své klientele opakovaně skončila v hledáčku zahraničních novinářů. Jejích služeb využívali podle zahraničních médií například libyjský diktátor Muammar Kaddáfí či Robert Mugabe.

Vzhledem k anonymitě společnosti, od které Mládek byt koupil, nelze zjistit, od koho byt skutečně pořídil, zda peníze opravdu zaplatil, či zda dodnes nemůže být někomu za tento obchod zavázán.  

Otazníky budí i načasování této transakce. Jan Mládek si byt zarezervoval v době svého působení v čele ministerstva zemědělství a kupní smlouvu podepsal v den odchodu z vlády. Bylo to nedlouho poté, co média informovala, že bydlí v podnájmu vlivného pražského advokáta a sportovního funkcionáře Miroslava Jansty. Jan Mládek tehdy uvedl, že nájemní smlouvu má podepsanou na 20 let1.  Tři měsíce poté už ale podepisuje rezervační smlouvu na nový byt se skrytým vlastníkem.

Novou adresou, kde se stal i místopředsedou výboru Společenství vlastníků, se ministr nechlubí. Právě naopak, na osobním i stranickém webu uvádí jako bydliště Jižní Čechy, stejně tak i v obchodním rejstříku.

Vláda, jíž je Jan Mládek členem, připravuje opatření, které mají zabránit zadávání veřejných zakázek neprůhledně vlastněným společnostem. „Jsem pro odkrytí vlastnických struktur akciových společností,“ prohlašoval ministr v minulosti2.  Dnes již reaguje ministr trochu jinak. Když zjistil, že se jej CNI chce ptát na nově získaný byt, rychle dohodnutý rozhovor zrušil s odkazem na pracovní povinnosti a nechal si otázky poslat e-mailem.

Na otázku na anonymní společnost ministr Mládek reagoval tím, že byt koupil od společnosti Leonardo Investment registrované v ČR: „Vlastníkem této společnosti byl pro mne pan James Robert Hamilton Buchanan,“ tvrdí Mládek. To však nemusí být pravda. Jak vyplývá ze záznamů obchodního rejstříku, v té době již řadu měsíců místo bývalého majitele J.R.H. Buchanana vlastnila firmu anonymní offshorová společnost.

„Majetek i obchodní transakce politiků by měly být vždy transparentní, aby měla veřejnost jistotu, že se ve svých funkcích nedostávají do střetu zájmů. Obchod s anonymní společností za transparentní rozhodně označit nelze,“ říká Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Celý rozhovor s ministrem Janem Mládkem, podrobnosti o financování nákupu i dalších zjištěních o anonymní společnosti naleznete již nyní na portálu Centra nezávislé investigace www.cninp.cz.

Pátrání CNI podpořil Nadační fond proti korupci. Vznik a fungování CNI podpořila Nadace Vodafone.

Kontakty: Michal Voda, předseda sdružení Naši Politici o.s., voda@nasipolitici.cz, tel: 777 022 577               

Eliška Bártová, šéfredaktorka CNI, eliska.bartova@cninp.cz, tel.: 739 542 718
Sledovat nás můžete na sociálních sítích: https://www.facebook.com/CNINP a https://twitter.com/CNI_np

[1] http://ekonomika.idnes.cz/mladek-odmita-ze-mu-byt-koupil-advokat-jansta-fnt/ekonomika.aspx?c=A060421_194032_ekonomika_dp  

[2] http://blisty.cz/art/70643.html

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.