26. září 2014 | Aktuality

Fond se opět nemýlil

Dle informací Vrchního státního zastupitelství provádí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v Praze od ranních hodin úkony trestního řízení. Bylo rovněž zadrženo několik osob. Souvislost s firmou Oleo Chemical potvrdila i státní zástupkyně Bradáčová.

Jak již v prosinci 2011 uvedl Karel Randák, člen správní rady Fondu, v Otázkách Václava Moravce byla firma Oleo Chemical zapojena do finančních machinací v pražském Dopravním podniku: „Jsou to smlouvy kupříkladu na dodávky pohonných hmot, kde funguje úplně stejný systém. Existuje jistá firma, která má, která dodává pro dopravní podnik pohonné hmoty. Vyhrála výběrové řízení, bylo jí zadána zakázka. Nicméně tato firma byla povinná uzavřít smlouvu s firmou Cokeville. A jde, jestli se nemýlím, tak jde o firmu Oleo Chemical.“

„Informace z dnešního rána nás samozřejmě potěšila. Tato kauza byla podle mého názoru velmi dobře zpracována a bylo pouze otázkou času, kdy policie udeří. Byť jsme na kauzu upozornili v roce 2011, tak u těchto případů s mezinárodním přesahem nelze očekávat výsledek za několik měsíců. Je třeba být trpělivý,“ dodal v reakci na dnešní informaci serveru Lidovky.cz Petr Soukenka, ředitel Fondu.

Firma Cokeville podivně figurovala i v naší kauze předražených jízdenek, kde je Ivo Ritig pravděpodobně konečným příjemcem Ivo Rittig částky sedmnáct haléřů za jízdenku, což činilo desítky miliónů korun. Tato skutečnost byla podpořena dokumenty, kterými nadační fond disponoval a předal je orgánům činným v trestním řízení.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. Více o kauzách pražského Dopravního podniku ZDE.

Kontakty: Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz