1. června 2016 | Aktuality

František Mráček vyhrál

Městský soud v Praze dnes pravomocně rozhodl, že František Mráček, jemuž Nadační fond proti korupci udělil v roce 2014 Cenu za odvahu, byl z práce propuštěn nezákonně a přiznal mu náhradu soudního řízení a právo nastoupit zpět do práce.

František Mráček, bývalý vedoucí Oddělení veřejné dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje, poukazoval na nestandardní praktiky při hospodaření s  prostředky kraje, mezi jinými na pochybnou investici do software na vyplácení stipendií pro žákovské jízdné či na podezřelé rozdíly v dotacích plynoucí na veřejnou dopravu ve Středočeském kraji. Místo uznání začal František Mráček čelit nátlaku, až nakonec přišel o místo. Jeho propuštění bylo evidentně účelové. Oficiálně však bylo zrušeno oddělení veřejné dopravy a s ním pozice vedoucího.

Dnes Městský soud v Praze pravomocně rozhodl o neplatnosti výpovědi a přiznal mu náhradu soudního řízení a právo nastoupit zpět do práce.

„Jsme nesmírně rádi, že odvolací soud pravomocně potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5 a uznal, že výpověď pana Mráčka byla v rozporu se zákonem. Bude teď zajímavé sledovat, jak bude k panu Mráčkovi přistupovat jeho tehdejší a vlastně již i nynější zaměstnavatel,“ okomentovala dnešní rozhodnutí soudu Linda Majerová, ředitelka Nadačního fondu proti korupci.

K rozhodnutí se vyjádřil i samotný František Mráček: „Jsem rád, že jsem do tohoto boje šel a že jsem si udržel poctivý přístup uvažování a boje. A také, že jsem neztratil pozitivní myšlení, i když to někdy bylo náročné. Rád bych proto poděkoval za obrovskou podporu rodině, fondu a všem ostatním.“

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislou iniciativou lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Cenou za odvahu oceňuje od svého vzniku v roce 2011 osobnosti, které se nebojí upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Podrobnosti ke kauze Františka Mráčka naleznete na webu Nadačního fondu proti korupci, viz http://www.nfpk.cz/oznamovatele/3587.

Kontakty: Linda Majerová, ředitelka NFPK, tel.: 734 315 353, e-mail: linda.majerova@nfpk.cz