16. března 2012 | Aktuality

Ivo Rittig a David Michal lžou

Letos v únoru Nadační fond proti korupci (NFPK) získal a zveřejnil dokumenty, dokazující, že se v Dopravním podniku hl. m. Prahy chystala podezřelá obchodní transakce. Jejím cílem bylo „odklonit“ 70 milionů korun do firem kontrolovaných zástupci advokátní kanceláře Šachta & Partners, pracujícími pro podnikatele Iva Rittiga. Zejména advokát David Michal v reakci na zveřejněná fakta opakovaně v médiích lhal, když tvrdil, že se žádná transakce nechystala.

Na lži je ostatně postaveno také trestní oznámení vůči členům správní rady NFPK Karlu Janečkovi a Karlu Randákovi, jak dokazují další dokumenty, které se fondu podařilo získat. Zde je sken odstavce z trestního oznámení, které v souvislosti s kauzou podali Šachta & Partners (David Michal) a Ivo Rittig na Karla Janečka a Karla Randáka:

Jak si pak ale vysvětlit smlouvy, kterými zúčastněné firmy svůj dřívější obchodní vztah ruší? Zde je sken jejich české i anglické verze:

Smlouvy mezi společnostmi AŽD Praha s.r.o., AMUXALO CORPORATION LIMITED a Balkan-SAST EOOD

NFPK vždy tvrdil, že šlo o připravovaný tunel v DPP, který byl poté z dosud neznámých důvodů zrušen. Na tomto modelu mimo jiné poukázal na způsob, jak bylo možno z DPP vyvádět peníze i v jiných obchodních transakcích. Že Ivo Rittig, David Michal a spol. popírají existenci smluv, jen potvrzuje pochybnosti NFPK o legálnosti připravované transakce.

Kontakt: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz