26. ledna 2015
|

Jan Barta: Pražský konsensus

Pondělní glosa

V Dánsku sídlí jeden velmi zajímavý think-thank – Copenhagen Consensus (CC) vedený Bjornem Lomborgem, který se proslavil kontroverzní knihou Skeptický environmentalista. Zjednodušeně řečeno, idea Copenhagen Consensu je se podívat na nejpalčivější problémy světa a snažit se je seřadit podle priorit na základě striktní cost/benefit analýzy (poměr cena/výkon). Tzn. seřadit ty problémy podle toho, u kterých je možné získat co nejvíce muziky za co nejméně peněž. To je samozřejmě velmi důležité ve světě s omezenými zdroji. Velká část kontroverze okolo Bjorna Lomborga a spol. spočívá v tom, že globální oteplování je v tomto žebříčku poměrně dost nízko (neplést s popíráním globálního oteplování prosím, na to máme u nás jiného experta). Prostě tvrdí, že globální oteplování nepopíratelně existuje, ale boj s ním je natolik drahý, že je v tento okamžik lepší prioritizovat jiné věci z hlediska návratnosti. Mezi tyto záležitosti patří věci jako dodávání mikronutrientů dětem v rozvojovém světě, léky proti malárii, imunizace dětí, investice do vývoje zemědělských plodin s vyšším výnosem, redukce soli ve stravě nebo motivovat rodiče aby děti posílali do školy výměnou za malý dodatečný příjem, kupříkladu.

No a myšlenky, které propaguje CC, mě vedou k tomu, jestli by neměla vzniknout nějaká menší obdoba týkající se pouze problémů, které sužují naší zemi - říkejme ji třeba Pražský konsensus. Podívat se na každý z nich a exaktně je seřadit podle toho, jehož řešení z nich může přinést nejlepší návratnost investovaných zdrojů a pomoci tak, aby česká politická reprezentace (a další aktéři jako neziskové organizace, aktivní občané, filantropové) mohla tyto problémy prioritizovat a alokovat podle nich rozpočty. Co vím určitě je to, že problém korupce obsadí na tomto pomyslném žebříčku jedno z nejvyšších míst. Dobrý indikátor návratnosti boje proti korupci je už např. práce NFPK. Možná to bude poměrně redukcionistický argument, ale podívejte se s jakým rozpočtem NFPK doposud hospodařil (cca 30 miliónů Kč) a kolik už prokazatelně společnosti ušetřil (2 miliardy Kč), to je návratnost téměř 70 násobná. Sedmdesátinásobná návratnost se bude těžko porážet, ale pokud by každá investovaná koruna vracela státu koruny tři, tak je to pořád nejlepší investice z pohledu České republiky.

Jan Barta - podnikatel, významný dlouhodobý podporovatel NFPK

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.