13. března 2017
|

Janusz Konieczny: Česká televize jako nástroj vlivu

Pondělní glosa

Dne 26. února 2017 se byla v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) na poslední chvíli vypustila vypuštěna hlavní diskuse na citlivé téma registru smluv, které bylo velice nepříjemné hlavně pro ČSSD. Následné vysvětlování této události ze strany České televize působilo značně nedůvěryhodně.

V tomto díle OVM byla divákům i hostům avizována 2 hlavní témata: vztahy ve vládě a vykostění registru smluv. Po skončení prvního tématu byl najednou zcela pominut registr smluv a místo toho byla otevřena diskuse o případech, které byly předmětem debaty minulých dílů OVM. Vedoucí pořadu toto vysvětlil tím, že druhé téma se zkrátka nestihlo s poukázáním na to, že se to občas stává. Ověřil jsem si všechny díly OVM za poslední rok a došel k jednoznačnému závěru, že hlavní témata se vždycky stihla – v případě časového presu se hlavní témata dokončila v druhé části OVM. Vysvětlení České televize je tedy prokazatelně nepravdivé a skutečný důvod vypuštění hlavního tématu OVM je tedy jiný – skrytý.

V březnu 2014 jsem zkoumal volby do Rad veřejnoprávních médií – mimo jiné do Rady České televize. Radní byli vybírání politiky a samotná volba byla značně neprůhledná. Osobně jsem si poslechl část pohovorů před volebním výborem. V jednom případě dokonce členové výboru poměrně ostře zkritizovali kandidáta, který se mi pak přiznal, že z osobních důvodů nebyl připraven, nicméně ve výsledku byl pak suverénně zvolen do Rady České televize. V samotné volbě zkrátka mezi sebou bojovali političtí a nepolitičtí kandidáti, a podle toho to taky vypadalo. U některých radních lze ve výsledku poměrně jasně zpozorovat úzkou vazbu na ČSSD, což se pak i odráží v obsahu vysílání České televize, a to zejména ve vztahu ke kauzám týkajících se ministra vnitra Milana Chovance, premiéra Bohuslava Sobotky či citlivých témat ČSSD. Však není náhodou, že všechny zmíněné, včetně ČT, zastupuje agentura Bison & Rose. Současná situace je pak dovedena do absurdity, kdy radní České televize vybrání politiky posuzuji, zdali některý z pořadů nebyl politicky ovlivněn. Právě tento absurdní způsob posuzování politických vlivů ze strany Rady České televize byl jeden z hlavních důvodů, proč z České televize odešla řada významných osobností v čele s Danielou Drtinovou, Martinem Veselovským či Pavlínou Kvapilovou. Právě proto je důležité odpolitizovat volbu do Rady České televize a přijmout změny inspirované německým modelem fungování veřejnoprávních médií.

V poslední době se setkávám s názorem, že je vhodné nijak nekritizovat Českou televizi, neboť mediálně válčí s Andrejem Babišem, který má značný vliv na mediálním poli. Jsem sice ostrým kritikem toho, že Andrej Babiš vlastní významná média, ale je zcela alibistické a nesmyslné, abychom tuto situaci řešili tímto způsobem. Odmítám zkrátka akceptovat, aby Česká televize šla na ruku politické straně. Běžný občan si často neuvědomí, jak často jsme svědky vzájemného bojů mezi 2 největšími politickými stranami – ČSSD a hnutím ANO. Česká televize musí být ze své podstaty nezávislá, sami občané si ji svými poplatky platí a současná situace nemůže nikoho nechat chladným.

Ptáte se, kdo bude na konci dubna 2017 zvolen novým generálním ředitelem České televize? Tak o tom už je samozřejmě rozhodnuto.

Janusz Konieczny - projektový manažer NFPK

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.