26. března 2015 | Aktuality

Jiří Chytil podává dovolání

Ing. Jiří Chytil se rozhodl využít mimořádného opravného prostředku a obrátit se s dovoláním na Nejvyšší soud ČR, neboť je přesvědčen, že se žádného nezákonného jednání v kauze „Opencard“ nedopustil a že skutek, pro který byl shledán vinným, není trestným činem.

17. prosince 2014 byl Jiří Chytil odsouzen rozsudkem Vrchního soudu v Praze, sp. zn. 5 To 41/2014 za pochybení, kterého se měl dopustit v rámci kauzy označované jako „Opencard“.

Někdejší úředník pražského magistrátu pomáhal v kauze „Opencard“ coby utajený svědek v letech 2009 a 2010 vyšetřovatelům rozplétat nitky kolem politického pozadí problematické zakázky firmě Haguess. Z magistrátního odboru Informačních technologií Chytil vynesl klíčové důkazy a značně tak tehdejšímu vyšetřovateli Zdeňku Ondráčkovi přispěl k posunu v kauze. Jiřímu Chytilovi, který s policí spolupracoval jako utajený svědek, vyšetřující důstojník Dušan Lavička před svědky slíbil status utajeného svědka. Bohužel po několika měsících Lavička z případu odešel, dohoda padla a Chytil byl spolu s dalšími čtyřmi úředníky obžalován. Zřejmě proto musel začátkem roku 2013 čelit zastrašování, když se mu opakovaně někdo vloupal do bytu a hledal dokumenty s důkazy.

Nadační fond proti korupci Jiřího Chytila dlouhodobě podporoval a v prosinci 2013 se mu rozhodl udělit Cenu za odvahu, určenou občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci.

Kontakty: Ladislav Málek, právní zástupce Jiřího Chytila, tel.: 777 875 387, e-mail: ladislav.malek@aklmalek.cz, Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz