21. října 2013
|

Karel Janeček: Koho budu volit

Pondělní glosa

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na základě spravedlivého a efektivního volebního systému. I v současných volbách je nicméně velmi důležité, co nejkvalitněji vybrat. Dovolte mi nabídnout vám svůj pohled.

KDU-ČSL
Zaujala mne pražská kandidátka KDU-ČSL. Vede ji Daniel Herman, kterého osobně znám a který odvedl špičkovou práci v Ústavu pro studium totalitních režimů, a proto byl také z politických důvodů odvolán. Číslem čtyři je whistleblower Ondřej Závodský; poté, co odvážně upozornil na korupci na ministerstvu vnitra, mu Nadační fond proti korupci udělil Cenu odvahy. Pokud jdou takovíto lidé do voleb za tradiční středopravicovou formaci, které velmi prospěl pobyt v opozici, má tato strana šanci být velmi pozitivní silou v nové Sněmovně.

Změna
Politickému hnutí Změna jsem půjčil peníze na předvolební kampaň, ale velmi mě zklamalo. Přál jsem si, aby šlo do voleb společně se Stranou zelených, zorganizoval jsem za tím účelem několik schůzek a dělal mediátora mezi oběma stranami, ale pánové Korytář a Liška se nakonec – hlavně kvůli postoji prvního z nich – nedohodli. Změna si tím zavřela dveře do Sněmovny, a to z velké části vlastní vinou. Volit Změnu proto v žádném případě nedoporučuji.

Strana zelených
Moje zklamání z neúspěšných rozhovorů mezi Změnou a zelenými částečně padá i na zelené. Dal se čekat velký synergický efekt. Bohužel tato skvělá možnost je ztracena. Zelení jsou většinou sympatičtí a přímí lidé, kterým bych byl ochoten dát důvěru, nicméně riziko, že se opět nedostanou do Sněmovny, je velmi vysoké.

TOP 09
Ze stran, které byly ještě nedávno ve Sněmovně, je pro mě nejpřijatelnější TOP 09. Její volbu nepovažuji za chybu. Za velký hendikep strany považuji jejího místopředsedu Miroslava Kalouska. Osobně jsem měl velké výhrady k některým jejich ministrům, například k panu Drábkovi, pod jehož patronátem se korumpovalo na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

ANO
Mám určité důvody věřit, že Andrej Babiš jde do kandidatury s čistými úmysly, nicméně vidím potenciální střet zájmů v tom, že je příjemcem velkých zemědělských dotací. Nesouhlasím s jeho tvrzením, že stát by se měl řídit jako firma, i když je pravda, že některé prvky z firemního řízení by se ve státní správě aplikovat daly. Andrej Babiš sice ne vždy splní to, co slíbí (moje osobní zkušenost), ale považuji celkově za dobré, že vstoupil na politickou scénu. Mimo jiné se tím snižuje pravděpodobnost vzniku ústavní většiny ČSSD plus některé nedemokratické strany.

ODS
Zažila zasloužený pokles preferencí. Umím si představit, že ve sněmovní opozici, případně mimo Sněmovnu by se i tato strana mohla očistit. Musela by se ovšem explicitně zříci vlivu Václava Klause.

ČSSD
Za velký problém ČSSD považuji existenci dvou křídel, Haškovo a Sobotkovo, z nichž to první se přiklání k prezidentu Zemanovi. Tato skutečnost by mne hodně odrazovala, pokud bych byl volič levice. Považuji za velké riziko vznik ústavní většiny ČSSD a některé nedemokratické strany, např. KSČM, v horším případě i SPOZ. V případě spojení těchto stran by hrozilo zneužití ústavní většiny Milošem Zemanem.

Hlavu vzhůru
Paní Bobošíková je směšná populistická figurka. Tento volební blok nepovažuji za demokratický, stejně jako tři následující formace.

Úsvit
Populisticky vystavěné subjekty tohoto typu považuji za potenciální nebezpečí pro demokracii. Důležitý fakt je, že šance takovéhoto typu stran na úspěch ve volbách by výrazně snížila změna volebního systému, kterou jsem publikoval pod názvem Demokracie 2.1.

KSČM
Strana, která měla být po listopadu 1989 zakázána. Špunt na funkčnost demokracie u nás.

SPOZ
Tuto stranu aktuálně považuji za vůbec největší nebezpečí pro demokracii u nás. Doufám, že se do Sněmovny nedostane. SPOZ explicitně porušuje jakékoliv etické zásady.

Považuji za velmi důležité, aby k volbám přišlo co nejvíce lidí. Lidí, kteří budou přemýšlet nad svou volbou a využijí všechny možné prostředky, aby i v rámci stávajícího špatného volebního systému vyjádřili co nejsilněji své preference. Jen tak můžeme zamezit pozvolnému rozkladu demokracie u nás.

A koho budu volit? KDU-ČSL. Myslím, že hodnoty průměrného kandidáta této strany jsou v porovnání s ostatními stranami vysoké a že se dostane do Parlamentu.

Glosa byla převzata z blogu Karla Janečka.

Karel Janeček - zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.