11. prosince 2017 | Aktuality

Karel Škácha: Odvaha vidět

Pondělní glosa

V jiných dobách bývali hrdinové oslavováni pro odvahu v udatnosti. Dnes oslavujeme hrdinství na předávání Cen za odvahu NFPK za boj proti korupci. Ocenění svým příběhem ukazují, že to má smysl. A my jim děkujeme, že nám ušetřili naše peníze, které by jinak skončily v kapse někoho jiného. Udílením ceny podporujeme zdravý růst jejich odborné sebejistoty. Nad nelegální ziskuchtivostí může totiž zvítězit jen odvaha. 

Jejich společným znakem je, že vidí nespravedlnost a dokáží na ni poukázat Což ale znamená mít problémy se zlojedy. Ti mají prostředky a důvod investovat do soudních sporů statisíce, vždyť jde někdy i o miliardové hry. Kolik pak musí tito bojovníci vyvrátit lží a manipulací protistrany než dojde k rozsudku? Kolik zažijí stresových situací, obav a možná i sáhnutí si na strach? Naučili se ale díky tomu přežít v situacích, kdy to s nimi právě nevypadalo dobře, nenechali se ochromit a nevzdali to. Šli za tím, co cítili, že je dobré a to jim dává v životě smysl.

Letos jsme vsadili na potenciál. I když nejde o žádné nováčky, zkušeností mají na rozdávání už nyní.  Dlouhodobě tak prokazují , že jejich názor je důležitý, protože nezastupuje žádné ekonomické hledisko jednotlivce, ale otevřenou společnost jako takovou. V podstatě jde zase o tu svobodu, která se vede za ruku s odvahou už od nepaměti.

Toto rozhodování bez kalkulu se pak stává intuitivní, přirozené, ze srdce, a ta sebejistota je možná jen díky přesvědčení ve vlastní argumenty. Teprve pak si může člověk obhájit své kroky a být vnitřně spokojený. To je vlastně v dnešní době největší touha lidí, co pořád hledají štěstí, takže by to přeci mělo fungovat: odvaha, zdravé sebevědomí a… štěstí? 

Karel Škácha - ředitel NFPK