23. února 2016 | Aktuality

Konec spekulací: Nové stopy od Kamencového jezera končí u Alexandra Nováka

                                                                                         

Centrum nezávislé investigace podrobně zmapovalo vazby oficiálního nájemce Kamencového jezera k odsouzenému exsenátorovi Alexandru Novákovi. Společně se novými objevy Reportérů ČT vrhají nové světlo na Novákovu roli ve slavné kauze.  

Neslavně proslulá smlouva, kterou se město na půl století vzdalo za mizivou částku unikátního Kamencového jezera, oslavila osmé výročí svého trvání. V tentýž čas se u jezera setkal tým Centra nezávislé investigace a Transparency International s Reportéry ČT. Potkaly se dva směry pátrání, které společně otevřely unikátní pohled do byznysového pozadí Kamencového jezera.

První krok k jeho poznání začíná na písčité pláži Kempu Kamencového jezera. Kemp se totiž zařadil do podnikatelské skupiny Royal Hotels, na níž CNI poprvé upozornilo v listopadu minulého roku. Jde o seskupení šesti hotelů, které ovládá přímo Alexandr Novák nebo jeho blízcí spolupracovníci.

Role byznys partnerů je přitom zásadní. Objevují se totiž v řadě dalších kauz, a často jsou považováni za Novákovy bílé koně. Jsou to například případy netransparentní dotace na litvínovskou „Citadelu“, podezření na obcházení zákona u solární elektrárny Talwin nebo vyšetřování na praní špinavých peněz u Grand kasina v Aši.

Právě odsud se veřejnost mohla seznámit se jmény Jaroslava Volmuta, Jiřího Vlka, Ahmada Raada či Jiřího a Daniela Ježkových. Všechna tato jména propojila síť Royal Hotels. Součástí skupiny je i kemp na Kamencově jezeře spravovaný firmou CV Relax a.s. psanou na Zdeňka Fojtíka. I v tomto případě jsou linky k Alexandru Novákovi zřejmé. Pavla Jandášová z vedení CV Relax spolupracuje ve statutárních orgánech různých firem s klíčovými Novákovými partnery a sám Zdeněk Fojtík se České televizi pochlubil svým 25 let trvajícím přátelstvím s Novákem.

Všechny Novákovy partnery Royal Hotels spojuje ještě další důležitá věc. Bez výjimky jsou všichni úspěšní v získávání veřejných prostředků. V tomto kontextu jsou pak velmi zajímavá zjištění, která aktuálně získali Reportéři ČT. Zdeněk Fojtík před kamerou České televize připustil, že Alexandr Novák za něj vedl jednání s městem o budoucnosti Kamencového jezera. Prý šlo o kamarádský záskok.

Vzápětí Fojtík přiznal další klíčovou věc: Alexandr Novák mu na podnikání na Kamencovém jezeru půjčil peníze. Kolik? „Nějaký číslo to bude. Patnáct, třeba? Nevím,” nemohl si Fojtík rozpomenout, kolik milionů si od kamaráda vlastně vzal.

Nad tím kroutí hlavou Janusz Konieczny analytik Nadačního fondu proti korupci, který projekt podpořil: „Zvlášť úzké provázání Zdeňka Fojtíka a korupčníka Alexandra Nováka je prokazatelné a stejně tak je zřejmá aktivita Alexandra Nováka právě v souvislosti s tímto případem. Toto podezření a závislost Zdeňka Fojtíka na Alexandru Novákovi ještě více zvyšuje udělená půjčka.“

Podrobnosti ke kauze naleznete na webu Centra nezáviské investigace.

Kontakty: Michal Voda, předseda sdružení Naši Politici o.s., voda@nasipolitici.cz, tel: 777 022 577

Sledovat nás můžete na sociálních sítích: https://www.facebook.com/CNINP a https://twitter.com/CNI_np