1. října 2013 | Aktuality

„Kroužkovací noviny“

Jedná se o první celoplošné volební noviny občanských organizací. Voliči dostanou do schránek informaci o kandidátech, kteří se písemně zavázali k protikorupčním zákonům.

Tisková zpráva Rekonstrukce státu

Platforma protikorupčních organizací Rekonstrukce státu představila volební noviny, které rozešle do 4 miliónů domácností před předčasnými volbami.  Noviny budou obsahovat informaci, který kandidát či kandidátka podepsal závazek, že podpoří 8 konkrétních protikorupčních zákonů. Kroužkováním mohou voliči tyto kandidáty podpořit. Z novin se také dozví, jestli politická strana podporuje zákony jako celek a hodlá je navrhnout do koaliční smlouvy. Dosud závazek podepsalo 202 kandidátů z většiny politických stran, které mají podle průzkumů šanci vstoupit do Poslanecké sněmovny. Stále se ale jedná o zlomek kandidátů velkých stran a tlak dobrovolníků a příznivců proto pokračuje. O tom, kdo závazek podepsal, bude Rekonstrukce státu informovat na webové stránce www.blablanevolim.cz a skrze mediální partnery. Na volební noviny platforma již získala drtivou většinu potřebných prostředků, další finance posílají drobní dárci přes internet.

„V předvolební době, je pochopitelně možné vnímat podporu od politiků jako kalkul, ale my se domníváme, že to není jen kalkul. Většina stran má ve volebních programech podobná předsevzetí, jde jen o to, aby zákony nezarazily stranické souboje,“ říká Pavel Franc, programový ředitel Ekologického právního servisu.

„Protikorupční agenda není pravicová, ani levicová a stále více poslanců a nyní i předsedů stran to vnímá. Když ukážeme, že voliči tyto zákony opravdu chtějí, věříme, že se ihned po volbách začnou přijímat,“ domnívá se Martin Kameník, předseda Oživení.

David Ondráčka, ředitel Transparency International: „V předvolebních novinách voličům ukážeme, kteří kandidáti byli ochotni udělat aspoň to, že se písemně zavázali hlasovat pro 8 protikorupčních zákonů. Víme z minulých voleb, že kroužkování dokáže složením sněmovny mohutně zamávat a my uděláme vše pro to, aby se voliči rozhodovali na základě tohoto kritéria – ať volí, kterou stranu chtějí, ale ať kroužkují jen ty, kdo jsou proti korupci ochotni něco skutečně udělat.“

Iniciativu za urychlené povolební přijetí protikorupčních zákonů už podpořili lídři několika stran: šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, lídr TOP09 Karel Schwarzenberg, za KDU Pavel Bělobrádek, za hnutí ANO Věra Jourová, Ondřej Liška ze Strany zelených, Ivan Bartoš z Pirátů, Jan Korytář za Změnu a za KSČM Jiří Dolejš

Kontakty pro média:

Nikola Hořejš, 775 270 214Nikola.horejs@eps.cz

Další informace

Rekonstrukce státu odstartovala kampaň „Bla bla nevolím“ při vyhlášení předčasných voleb. Cílem akce je získat písemný závazek hlavních kandidátů do sněmovny, že podpoří klíčové protikorupční zákony, a následně sledovat, zda slovo dodrží. Voliči dostanou před volbami informaci o tom, kdo se k podpoře zákonů zavázal, kdo nabízí pouze vágní sliby a kdo v minulém období zákony blokoval. Kandidáti, kteří závazek odmítnou, budou v rámci kampaně označeni bublinou s nápisem BLA BLA.

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen letos v březnu s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému rozkrádání státu (state capture).

V minulých volbách do PSP ČR bylo téma korupce využito v propagaci většiny stran, ale v zákonech došlo ve skutečnosti jen k malým změnám. Systémová politická korupce a jevy s tím spojené ovlivňují celkové politické klima našeho státu. Podle střízlivých odhadů NERVu stojí ČR ročně minimálně 64 miliard korun. Bez chybějících zákonů je nepravděpodobné, že výměny politických špiček nebo odvážní žalobci situaci dlouhodobě změní.

Členy platformy jsou:

Oživení, Transparency International, Ekologický právní servis, Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost ops, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Vyměňte politiky, Veřejnost proti korupci, Náš stát.cz, Podnikáme bez korupce.cz, Stop tunelům - (Ústí n/L), CESTA - Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii, Iuridicum Remeidum, Proalt, Kohovolit.eu, Praguewatch