4. července 2016
|

Libor Michálek: Drobná paralela tu bude

Pondělní glosa

Likvidace Šlachtova útvaru mi připomněla události, které se odehrály v souvislosti s mým odvoláním z funkce ředitele na Státním fondu životního prostředí v roce 2010. Věci veřejné se tehdy silácky vyjádřily, že nevysloví důvěru Nečasově vládě, pokud v kauze SFŽP nebude učiněno spravedlnosti zadost. Spravedlností byla míněna nejen rezignace ministra Drobila a policejního prezidenta Martinů, který tehdy vynesl informace z policejního spisu panu premiérovi, ale mělo být také zrušeno mé odvolání z funkce.

Exprezident Klaus si zástupce tehdejší vládní garnitury pozval na kobereček, promluvil jim „moudře“ do duše a ejhle Věci veřejné couvly. Už netrvaly na tom, abych byl znovu jmenován ředitelem Státního fondu životního prostředí. Nejmenší figurka byla hozena přes palubu, aby mohl pokračovat „velký koaliční projekt“. Věci veřejné přistoupily na ďábelský kompromis, který se otočil proti nim. Vládnutí s Nečasem je „sešrotovalo“.

Hnutí ANO přišlo v souvislosti s útokem na útvar pana Šlachty nejprve také se siláckými prohlášeními. „Nemůžeme být ve vládě, která se nazývá protikorupční a současně likviduje útvar, kterému se daří proti korupci úspěšně bojovat“, znělo ještě před třemi týdny. A ejhle. Opět přišlo pozvání na Hrad, opět pan prezident promlouval pánům ministrům do duše a jeden pan ministr se podělal, nechci-li použít výraz z knihy pana Topolánka.

Kompromis, na který přistoupilo hnutí ANO, je ještě horší, než který udělaly v roce 2010 Věci veřejné. Těm se tehdy podařilo docílit aspoň rezignace ministra a policejního prezidenta. Hnutí ANO si jen nechalo nakálet na hlavu panem ministrem Chovancem a karavana má jít dál? A pan Šlachta má jít od Policie za to, že si jeho Úřad dovolil zatknout vysokého důstojníka protikorupční policie a několik šašků, kteří mu sekundovali?

Ještě více, než ubohý postup hnutí ANO, mi ale vadí, že se pana Šlachty důrazně nezastal menší koaliční partner: KDU-ČSL. Křesťanská strana by měla stát na straně spravedlnosti a měla by se důrazně zastat člověka, jehož celoživotním posláním bylo právě prosazování spravedlnosti. I za cenu, že sama KDU-ČSL skončí ve vládě. Při prosazování spravedlnosti se nemá kalkulovat, ale jsem přesvědčen, že zásadový postoj by lidé ocenili.

A co předvedl pan poslanec Gabal? V pořadu „Události, komentáře“ kritizoval obsah šesti stránkového dokumentu, na základě kterého se reorganizace policejních složek provádí a pronesl, že pokud dokument nezveřejní pan ministr vnitra nebo policejní prezident, učiní tak hned druhý den sám. A splnil svůj slib? Ne. Zdá se, že se také podělal…

„Nic není jako dřív, nic není, jak bývávalo,“ zpívá kapela Chinaski. Hnutí ANO i KDU-ČSL se rozhodlo zůstat na potápějícím se politickém Titaniku premiéra Sobotky, podobně jako kdysi Věci veřejné podržely na Úřadu vlády milenecký pár. Pan Chovanec ale nerezignoval jako pan Drobil, pan Tuhý nerezignoval jako pan Martinů. Naopak rezignoval pan Šlachta, který se tak už asi nestane prvním policejním whistleblowerem v nové FBI po česku…

Přesto věřím, že tady drobná paralela bude. Věřím, že do věčných politických lovišť odejdou po dalších volbách alespoň někteří z ministrů, kteří dopustili rozprášení ÚOOZ. A možná se dočkáme ještě něčeho většího. Pádu nebo pokání těch, kteří stojí v pozadí.

V této souvislosti proběhla v sobotu médii zajímavá zpráva, že na základě evropského zatykače skončil v polské policejní cele pan Zátorský. Připomínám, že šlo o vlivného ostravského podnikatele (dříve také policejního důstojníka), který spolupracoval s exministrem Drobilem a jeho tehdejším poradcem Knetigem. Podrobněji o jeho roli v kauze SFŽP píšu v knížce „Zničte to nebo to zničí Vás“. Jsem hrdý na to, že jsem zabránil převodu miliard korun do banky a dále do družstevní záložny, která podporovala jeho „podnikání“.

Jestli se ČSSD rozhodla pro likvidaci útvaru pana Šlachty z obavy, aby někteří politici nebo s ČSSD spříznění podnikatelé neskončili podobně jako kmotři ODS, potom se má na co těšit. Možná melou boží mlýny pomalu, ale jisté je, že melou na různých frontách. Nemusí přijít zatykač český, ale evropský, nemusí být zablokována konta česká, ale švýcarská apod. A snad se dožijeme i doby, kdy společnost ČEZ nebude poskytovat stamiliony korun na dary. :-)

Libor Michálek - senátor, oznamovatel oceněný Cenou za za odvahu NFPK 2011

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.