23. února 2017 | Aktuality

Likvidace registru smluv

Lobbisté uspěli: Budvar, Lesy ČR, Česká pošta, dopravní podniky a další státní a městské firmy nebudou muset zveřejňovat své smlouvy nad 50 tisíc korun. Poslanci včera podpořili řadu plošných výjimek ze zveřejňování smluv státu.

Řada poslanců tak porušila svůj slib, který dali veřejnosti před čtyřmi lety - podporovat zveřejňování smluv státu na internetu. Poslanci ČSSD, KSČM, a část poslanců ODS a KDU-ČSL dnes podpořili nejrozsáhlejší výjimky ze zákona o registru smluv a řadu dalších drobnějších.

Vyprázdnili tak čtvrtinu obsahu (smlouvy cca za 148 miliard korun ročně) jediného zákona této sněmovny, který má zabraňovat plýtvání veřejnými prostředky. Přijali plošné výjimky pro státní a městské firmy, které ročně potajmu hospodaří se stovkami veřejných miliard - jde například o všechny dopravní podniky, městské holdingy, Českou poštu, České dráhy či Lesy ČR.

Nejrozsáhlejší výjimku předložil poslanec ČSSD Miloš Urban (vznikla přitom na MPO vedeném tehdy ještě ministrem Mládkem).

Premiér, místopředseda strany ani další zástupci jejího vedení se k zákonu nevyjadřovali a nechali poslance předkládat návrhy, které často psali přímo podniky a instituce, které žádaly výjimku. Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák dokonce zpochybnil závěrečné hlasování pro výjimky, které napoprvé neprošlo.

Jako záminka k hlasování sloužila výjimka pro národní podnik Budvar, kterou předložil Marián Jurečka (KDU-ČSL). Ta se však brzy stala nosičem pro desítky dalších pozměňovacích návrhů. Na konci všeho je výrazně okleštěný zákon.

I třetí koaliční partner, hnutí ANO, které se k registru před volbami hlasitě hlásilo, si však nedokázalo zákon v koalici ohlídat a zajistit jeho zachování.

Přese všechno bylo dnešní hlasování poslanců velmi těsně. Závěrečné hlasování o novele jako celku se muselo opakovat a prošlo o pouhý jediný hlas. Zákon nyní putuje do Senátu, který jej může do sněmovny opět vrátit, protože formulace některých výjimek jsou zmatečné.

Komentáře zástupců platformy Rekonstrukce státu:

„Hlasování o dalším osudu registru smluv dnes jasně ukázalo slabou politickou vůli většiny našich poslanců upřednostnit zájmy občanů před zájmy různých lobbistických skupin skrýt před veřejností co možná nejvíce finančních toků.“

Martin Kameník, Oživení, o.s.

„Pokud výjimky z registru smluv, pro které dnes hlasovali poslanci ČSSD, ODS, KSČM a části KDU-ČSL, projdou i Senátem, stává se z registru smluv takřka zbytečný nástroj. Výjimky v tomto rozsahu přitom nechtěly ani samotné firmy, jak ukázala analýza Otevřené společnosti, o.p.s. Voliči by si dnešní vykostění registru ve sněmovně měli dobře zapamatovat.”

Adam Rut, Otevřená společnost, o.p.s.

„Registr smluv v této schválené podobě postrádá smysl. Poprvé byl záměr prosadit registr smluv představen na tiskové konferenci na podzim v roce 2011, které se zúčastnil rovněž NFPK. Někteří poslanci argumentují nedostatkem času a přitom tato debata se vede již více jak 5 let. Včera vyhrály klientelistické struktury, nicméně naděje na opravu tohoto paskvilu stále ještě žije.“

Janusz Konieczny, Nadační fond proti korupci