S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
10. prosince 2012 | Cena za odvahu

Martin Konečný

Cena za odvahu NFPK 2012 - 300 000 Kč

Prezidentské milosti Václava Klause provází celá řada nestandardních skutečností. Hovořit o nich můžeme i díky bývalému primáři psychiatrického oddělení Nemocnice v Ostrově Martinu Konečnému. Jeho pacientka – policistka Radka Kadlecová byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících pobyt v Česku. Radka Kadlecová v rámci svého vyšetření sdělila  Martinu Konečnému, že „pro ni byla zakoupena milost a byl zaplacen několikamilionový úplatek prezidentovi a jeho poradcům“.

Martin Konečný splnil povinnost, kterou mu ukládá trestní zákoník, a obrátil se na protikorupční policii. Odvetné kroky na sebe nenechaly dlouho čekat. V zaměstnání mu bylo naznačeno, že „jeho setrvání ve funkci je spojené s riziky pro oddělení a nemocnici“. Nebylo mu však sděleno, o jaká konkrétní rizika se jedná. Postupně byl donucen vzdát se svého místa primáře a podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru.

Radka Kadlecová se o „zakoupení“ své milosti pochlubila rovněž starostovi Chyše na Karlovarsku Miroslavu Dorňákovi, který v dobré víře zaslal na Hrad dopis, v němž se Kadlecové zastával. Později Kadlecová Dorňákovi sdělila, že jeho dopis byl pouze nutnou formalitou pro zakoupení prezidentské milosti. Později o této své zkušenosti rovněž promluvil.

Je nezbytné podotknout, že MUDr. Martin Konečný respektoval zákony této země  a splnil povinnost uloženou zákonem. Nakonec přišel o práci a dostal se i do těžkých finančních problémů.

„To, že se pan Konečný nebál upozornit na korupci na těch nejvyšších místech, svědčí o tom, že v naší společnosti existují stateční lidé. Lidé, kteří dávají přednost spravedlnosti před osobním pohodlím, přestože vědí, že se svými činy vystaví atakům ze strany zlojedů,“ uvedl za nadační fond Karel Janeček.

Nadační fond proti korupci se rozhodl udělit Martinu Konečnému Cenu za odvahu, která je určena lidem, kteří se nebáli upozornit na korupční jednání, ve výši 300 000,- Kč.

 

Články