1. února 2016 | Aktuality

Martin Šorm: Místo medaile trest

Pondělní glosa

Snad se na mne nebudete zlobit, když vám hned v pondělí položím pár otázek ze sportovního prostředí. Znáte osobnost, která jako první Čech hrála v zámořské NHL po roce 1990? Víte, kdo v dresu s kapitánským znakem dovedl svůj tým až k zlaté medaili v Naganu v roce 1998? Vybavujete si výraznou postavu českého hokeje, která pečlivě sleduje výkon svých svěřenců na ledě, nervózně přitom převaluje žvýkačku v ústech a pohledem diriguje svůj tým?

Pokud se vám vybavil současný hokejový trenér Chomutova Vladimír Růžička, tak jsme na tom stejně. Ačkoli nepatřím, na rozdíl od velké množiny českých hokejových fanoušků, ke znalcům prostředí a osob kolem ledové plochy, tak vím, že celý svůj život zasvětil hokeji, že si prošel řadou hokejových zápasů a to nejen v dresu sešívaných slávistů, ale i v zámoří, kde se musel probojovat do základní sestavy.

Teď však Vladimír Růžička svádí boj, na který nikdy netrénoval a troufnu si tvrdit, že jej neměl ani ve svém herním plánu. Na pozornost médií je jistě jako člen Síně slávy českého hokeje zvyklý. Nyní však je bombardován otázkami týkajícími se vzneseného obvinění zpronevěry, za to, že jej videozáznam usvědčuje z převzetí půl milionu korun od otce mladého hokejisty, který si tímto chtěl pojistit zařazení syna do vysněného hokejového týmu.

Pryč jsou asi ty doby, kdy se prostě nadaný sportovec sám dokáže prosadit ve svém oboru bez „finančních darů“, konexe či přímo úplatků pro trenéra. Zdá se, že čistý sportovní úspěch posune sportovce výše jen ve sportech, kde se netočí velké peníze. Ještě jsem neslyšel, že by někdo musel platit za umístění svého dítěte do lakrosového či softbalového týmu.

Chtěl bych věřit, že videonahrávka je podvrh, který má zostudit bývalého úspěšného trenéra české reprezentace, kterou dovedl na příčky nejvyšší. Rád bych se přiklonil k názoru, že se jedná o zoufalý čin otce, jehož syn prostě na hokejové hrátky není.

Ale fakta bohužel hovoří jasně: Růžička peníze převzal, nesepsal darovací smlouvu, nezavedl do účetnictví hokejového klubu a uložil je bez vědomí dalších funkcionářů k sobě do trezoru. Skutková podstata trestného činu byla naplněna a nic nepomohlo ani vrácení finanční částky zpět dotčenému otci.

Zveřejnění této aféry dodalo odvahy dalším rodičům, kteří se svěřili, že měli projevit kladný vztah k hokejové Slavii zaplacením statisícových částek za své sportu dychtivé potomky.

A tak se nemohu zbavit dojmu, že asi bude něco pravdy na tomto obvinění, když jej i Policie oficiálně vznesla a doručila Vladimíru Růžičkovi. Ve světle těchto událostí je mi líto mladých sportovců, kteří kromě tréninkového potu musí šetřit korunky, pokud se chtějí prosadit, a že si ode dneška budou klást otázku, zda jejich sportovní idol a mistr musel zaplatit, či zda dokonce on sám vybírá peníze, bůh ví proč?

Je mi líto i hokejové hvězdy „Růži“, že zář jeho hokejových úspěchů povadne pod tíhou vznesených obvinění.

Teď už jen doufám, že se neobjeví video usvědčující například Jardu Jágra z korupčního jednání. To už bych snad vyhodil svoje brusle do popelnice.

Martin Šorm - analytik NFPK