8. června 2015
|

Michaela Suchardová: Nikdy jsi u nás nepracoval? Máš smůlu, a s Tebou i ČR

Pondělní glosa

Máte zájem o vedoucí pozice ve státní správě a chtěli byste přispět ke kvalitní státní správě v ČR? Máte smůlu, pokud jste nepracovali na vedoucích pozicích na ministerstvech, krajských nebo městských úřadech nebo v mezinárodních institucích. Pro vedoucí oddělení se nevyžaduje předchozí zkušenost na vedoucí pozici, ale i přesto se vyžaduje to, že ve veřejné správě pracují. Toto pravidlo zavedl zákon o státní službě, který 1. července 2015 vstupuje v účinnost. Ač toto bylo silně kritizováno jak Evropskou komisí, tak neziskovými organizacemi.

Vede to k tomu, že pokud se objeví nějaká zajímavá vedoucí pozice ve státní správě, jsou z ní žadatelé bez zkušenosti na vedoucí pozici ve veřejné správě předem vyloučeni. Často se říká, že naše státní správa potřebuje zkvalitnit a zefektivnit. Tím ale, a současní úředníci mi odpustí, znám jich výborných spoustu, že si státní správu „zabetonujeme“ pouze těmi, co v ní pracují, se toho dle mého názoru nedosáhne.

Jaká je praxe např. v Evropské komisi, která by stála za inspiraci? Do výběrových řízení na vedoucí oddělení se může přihlásit kdokoliv, kdo splňuje podmínky doby praxe ať v soukromém nebo státním sektoru, vzdělání a jazykového vybavení. Pokud uspějete v písemných testech, nebrání Vám nic v tom pracovat jako úředník evropské instituce i na vyšších pozicích. Nabývání praxe v soukromém sektoru je pak podpořeno také tím, že si každý úředník může vzít neplacené volno a v té době tuto zkušenost získat. Motivačním pro celoživotní dráhu úředníka pak shledávám také skutečnost povinného rotování v evropské službě po 4 letech. Znamená to, že po 4 letech se prostě poohlédnete ať ve svém DG (generálním ředitelství, což je obdoba českého ministerstva) nebo v jiném po nové práci. Úředníci se tak motivují k tomu, aby se učili novému oboru a přinesli nové pohledy do již zaběhlých pořádků a rozšířili si své obzory. Zároveň se také udržuje tzv. institucionální paměť, takže pokud potřebujete zjistit, jak to a to v daném oddělení řešili např. před 5 lety, napíšete kolegovi, který za dané téma zodpovídal.

Ač by glosa měla být veselá, je tentokrát spíše povzdechnutím nad tím, že ČR neotevřela svou státní správu lidem úspěšným a s  praxí v businessu či v neziskovém sektoru, bylo by to přínosem pro nás pro všechny.

Michaela Suchardová - externí spolupracovnice NFPK, nyní pracuje pro službu Evropské komise Vaše Evropa Poradenství

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.