15. března 2012

Miliardy z veřejných peněz mizí při likvidaci elektroodpadu. A může být ještě hůř

Na trhu s elektroodpadem vznikl s požehnáním státu monopol, který se Ministerstvo životního prostředí chystá ještě utužit. Připravuje totiž nový zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností, v němž má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy. Hrozí tak, že tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat, a to s ještě větší intenzitou než doposud.

Oněmi vybranými firmami jsou Asekol, Elektrowin, Ekolamp, Rema Systém a Retela, přičemž první tři jmenované ovládají od roku 2005 drtivou většinu trhu se sběrem, svozem a zpracováním vysloužilých elektrozařízení. Podle informací NFPK stojí za snahou o utužení a dlouhodobé zajištění monopolu zmíněné pětice, resp. trojice soukromých firem někteří lidé na Ministerstvu životního prostředí, České inspekci životního prostředí, Svazu měst a obcí ČR a někteří poslanci (zejména ODS a ČSSD).

Odhaduje se, že v průběhu bezmála sedmiletého působení jmenovaných firem na tuzemském trhu se vybralo na recyklačních poplatcích nejméně 10 miliard korun. Z oficiálních materiálů Ministerstva životního prostředí a dalších zdrojů přitom plyne, že se do recyklace vrací jen asi pětina zakoupených elektrozařízení. I kdyby tedy vybrané recyklační poplatky byly použity ve shodě s předpisy, zůstalo by na účtech uvedených firem zhruba osm miliard korun.

Tzv. recyklační poplatek platí každý, kdo si koupí jakýkoli elektrospotřebič: u nové žehličky či varné konvice jsou to zhruba čtyři koruny, u DVD přehrávače asi 45 Kč, u nové ledničky nad 40 kg pak asi 300 Kč. Podniká-li někdo v pohostinství, odvede za stokilový chladicí box 1.680 Kč. Jde prakticky o ekologickou daň, kterou neodvádíme státu, ale pětici firem, zvané „provozovatelé kolektivních systémů“.

Jak zjistil NFPK, odvodem „ekologické daně“ na účty soukromých firem to přitom nekončí. Tyto firmy ještě inkasují tzv. systémový poplatek od výrobců a dovozců elektrozařízení na pokrytí administrativního provozu systému, a některé z nich se navíc nestydí žádat o dotace (firma Asekol dostala mnohamilionovou dotaci z Evropské unie). A aby toho nebylo málo, provozovatelé kolektivních systémů mohou tento státem posvěcený „byznys“ zhodnotit ještě tím, že sebraná vysloužilá elektrozařízení nabídnou zpracovatelům na burze. Asekol organizuje burzy, na kterých nabízí např. drobná elektrozařízení za cenu 6,50 Kč/kg.

Kontakt: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …