19. června 2014
|

Ministerstvo životního prostředí rozhodlo v půlmiliardovém sporu na základě stanoviska advokátní kanceláře Šachta & Partners

Ministerstvo letos na jaře rozhodlo na základě právního stanoviska advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) ve správním řízení týkajícího se kauzy elektroodpadů. Tím vyšlo vstříc mocné klientelistické klice především kolem společnosti ASEKOL. Stanovisko v roce 2011 vypracovala AK Šachta & Partners pro zadavatele, kterým bylo Ministerstvo životního prostředí.

To nyní odmítá, že si stanovisko objednalo a že za něj zaplatilo. Nadále se tak vysmívá občanům této země. Zásadní rozhodnutí bylo přijato na základě dokumentu, o kterém není jasné, kdo si jej objednal a jak se tento dokument na ministerstvu objevil. Rozhodnutí vydal staronový ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart. Ten na ministerstvu působil i v minulosti a v době, kdy někteří úředníci tohoto ministerstva byli ovlivňováni ze strany zástupců kolektivních systémů (např. ASEKOL či ELEKTROWIN). Soukromé společnosti inkasují od spotřebitelů elektrozařízení miliardy korun na recyklačních poplatcích. Neexistuje přitom veřejná kontrola, jak je s těmito poplatky nakládáno a kde končí. Ministerstvo životního prostředí i nadále úmyslně kryje netransparentnosti kolem financování nakládání s vysloužilými elektrozařízeními a s elektroodpadem.

„Považuji za naprosto neuvěřitelné, že si někdo dovolí rozhodovat na základě evidentně nedůvěryhodného dokumentu a navíc zpracovaného AK Šachta & Partners. Úředník, který pro svoje rozhodnutí použije v roce 2014 stanovisko AK Šachta & Partners, musí být mimozemšťan, nebo nekompetentní, případně to je korupčník. Jiné vysvětlení neexistuje.“ okomentoval skutečnost Petr Soukenka, ředitel nadačního fondu.

Nadační fond proti korupci se již od roku 2012 věnuje problematice elektroodpadu, resp. financování nakládání s vysloužilými elektrozařízeními a s výrobky s ukončenou životností. Problematika zpracování vysloužilých elektrozařízení se plně týká také budoucího zpracování vysloužilých solárních panelů. Celou výše popsanou problematikou a kauzou se dle našich informací zabývá také Evropská komise.

Kontakt: Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.