8. listopadu 2018
|

„Moře snese všechno…“

Najít v sobě odvahu vzepřít se uprostřed oceánu nezákonným postupům,  to chce chlapa.  Takovou odvahu v sobě našel Jaroslav Hornof, který na palubě lodi, plující pod německou vlajkou, sloužil na pozici strojního technika. Když zjistil, že jsou odpadní vody z podpalubí běžně vypouštěny do oceánu, informoval svého nadřízeného o porušování nejen zásad ekologického chování, ale i zákonných norem. Nadřízený jej však odbyl s tím, že to takto dělá už třicet let a nehodlá na tom nic měnit. „Moře snese všechno a nikdo na to nepřijde“, bylo jeho konstatování.

S tím se Jaroslav Hornof nehodlal smířit. Skrytě natočil video zachycující, jak se zachází s kontaminovaným tekutým odpadem a upozornil i kapitána  lodi na porušování zákona v této věci. „Chtěl jsem, aby si to firma vyřešila sama, aby sama zjednala nápravu, ale nic se nedělo,“ říká český námořník. 

Nebyla to jednoduchá situace, pracovat na palubě s nadřízeným, kterého kritizujete za obcházení zákona a nevědět, co vás čeká v další službě v podpalubí. Nakonec  si vedení německé společnosti MST Mineralien Schiffahrt Spedition und Transport GmbH samo provedlo interní audit a do věci se vložily americké úřady, neboť k incidentu došlo ve vodách spadajících pod jejich správu.  Společnost byla obviněna z falšování dokumentů, jež potvrzovaly ekologické zpracování lodních odpadů. Jaroslav Hornof tak s ostatními námořníky svědčil u amerického soudu.

Okolo stovky námořníků dostalo vyhazov a přitom se v celé kauze provinili jen tím, že byli na nesprávné lodi. Zlost pak přirozeně mířila na Jaroslava Hornofa. Tomu se společně s dalšími obrátil svět vzhůru nohama. Rok se údajně nemůže ucházet o zaměstnání na moři. Díky tomu, že přišel o potenciální výdělek a zároveň se odvážně postavil velké společnosti. Americký soud navrhl, aby byl finančně odměněn. Částka se může vyšplhat až ke dvaceti milionům korun.

Jaroslav Hornof se tak stal cenným whistleblowerem, tedy člověkem, který poukazuje na nezákonnou činnost. Námořní důstojník na obchodních lodích Jaroslav Hornof se zachoval tak, jak by se měl zachovat každý. Smutné je jen to, že firma zodpovědná za nezákonnou činnost zaplatí pokutu, ale stovka nevinných mužů přišla o práci, protože uposlechli příkaz nadřízeného. Je však dobře, že jsou odměňováni lidi za svoji statečnost postavit se zlu, které je na první pohled neporazitelné.

 


 

 

 Originální video záznam Jaroslava Hornofa z lodi Marguerita zde.

 Americký soud přiřkl odměnu Čechům, kteří upozornili na vypouštění oleje do moře (Euro.cz, 8.11.2018)

Více na: https://www.euro.cz/udalosti/odskodneni-ziskaji-i-cesti-namornici-kteri-zdokumentovali-vypousteni-oleje-do-more-1428269?fbclid=IwAR2f4z5VePryU5gGyD6yl495Y-T36Eo8FhPd1JtnTZz-wNgjk-cU2UFLs34#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

 

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.