28. června 2011 | Aktuality

Na korupci se sofistikovanou databází

Praha 28. června 2011 - Nadační fond proti korupci (NFPK) vytváří databázi případů korupce ve veřejné správě v České republice. Databázový program je koncipován jako webová aplikace, která efektivně propojí všechny dostupné informace k hledanému tématu - zprávy, komentáře, videozáznamy, audio soubory apod. Fond pro tento účel pořídil analytický software v hodnotě 600 000 Kč a na vývoji databáze spolupracuje s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Fond touto aktivitou naplňuje jeden ze svých hlavních cílů, kterým je nejen vytvoření, ale také udržování databáze případů korupce ve veřejné správě.

„Vědomě vytváříme protikorupční sociální síť,“ říká Karel Janeček, jeden ze zakladatelů NFPK. „Ta objektivně zachytí veškeré vztahy a souvislosti mezi subjekty podezřelými z korupce ve státní správě,“ dodává. Korupční kauzy jsou dle názoru NFPK výsledkem aktivit jednotlivých navzájem provázaných subjektů. Analytický software pomůže zmapovat a rozklíčovat síť informací, osob, firem a vztahů mezi nimi a identifikovat její klíčové elementy“ vysvětluje Janeček.

Podle Bernarda má nově koncipovaná protikorupční databáze NFPK jednoznačnou výhodu v tom, že databáze v analýze sesbíraných jmen, vztahů a firem nikdo neoblafne. „Zjistíme, kam nitky vedou, a to by v tom byl čert, abychom je společnými silami nedokázali veřejně a transparentně zpřetrhat, “ doplnil Stanislav Bernard, další zakladatel NFPK.

Cílem činnosti  NFPK je podpora odhalování korupční činnosti s významným ekonomickým dopadem na veřejnou správu, podpora projektů odhalujících korupci, maximální snaha o „dotahování“ zveřejněných případů korupce do konce a zejména podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti.

V případě dotazů prosím kontaktujte Moniku Vondrákovou, ředitelku komunikace,
e-mail: monika.vondrakova@rsj.cz , www.nfpk.cz. Podpořte nás! 800 111 008/0300