3. dubna 2012 | Aktuality

NFPK chce státu ušetřit stamiliony

Nadační fond proti korupci chce zastavit velmi problematické zavádění nových informačních systémů Ministerstvem práce a sociálních věcí. Inicioval proto návrh k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na zrušení smlouvy a jejích dodatků se společností Fujitsu Technology Solutions s.r.o. Pokud by ÚOHS návrhu vyhověl, stát by ušetřil stamiliony.

Dvoumiliardová zakázka na nové informační systémy proběhla bez výběrového řízení. Pravděpodobně byla přitom ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí zneužita dřívější smlouva o strategické spolupráci, respektive rámcová smlouva mezi Ministerstvem vnitra ČR jako centrálním zadavatelem a společností Microsoft, respektive Fujitsu Siemens Computers s.r.o. „Je proto nutné, aby byla celá zakázka zrušena a stát vyhlásil nové výběrové řízení,“ říká člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Radim Jančura. Jeho společnost Student Agency s.r.o. v návrhu na ÚOHS figuruje jako podavatel. Na rozdíl od NFPK totiž splňuje podmínky potenciálního uchazeče o zakázku.

Je pravděpodobné, že ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek všemožně bránil zveřejnění dodatků Prováděcí smlouvy č. 85/2011 nejen proto, že ukazují, jak je zakázka předražená, ale také proto, že chtěl získat čas. Návrh na ÚOHS je totiž možné podávat do šesti měsíců od podepsání smluv. Klíčové jsou tedy nyní ty části zakázky, které ještě nebyly splněny a u nichž nepropadla lhůta, hlavně dodatky č. 5 a 6 v celkové hodnotě cca 740 milionů Kč. K nápravě už vzniklých škod bude NFPK činit další kroky.

NFPK navíc odeslal 16. 3. dopisy do centrál společností Microsoft a Fujitsu Technology Solutions, ve kterých jim vysvětluje situaci kolem informačních systémů na úřadech práce a záměru MPSV. Další dopis s podobným obsahem fond adresoval Evropské komisi, od níž si MPSV slibuje miliardovou dotaci.

Už 23. února 2012 podal NFPK trestní oznámení na ministra Jaromíra Drábka, jeho náměstka Vladimíra Šišku a neznámého pachatele kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku, přijetí úplatku a dalších.

Kontakt: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz

Podrobnosti ke kauze MPSV jsou k dispozici zde.

NOVÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM SLUŽEB ZAMĚSTNANOSTI A NEPOJISTNÝCH SOCIÁLNÍCH DÁVEK - Prezentace - NFPK - 3.4.2012

Návrh na zákaz plnění Prováděcí smlouvy č. 85/2011 ze dne 15.7.2011 a jejího dodatku č. 1 ze dne 1.8.2011, dodatku č. 5 ze dne 28.11.2011 a dodatku č. 6 ze dne 27.12.2011.