15. června 2012

NFPK nechybuje v kauze „elektroodpady“ a nehodlá se omlouvat

Dne 15. 3. 2012 vydal NFPK tiskovou zprávu názvu Miliardy mizí při likvidaci elektroodpadu.  Reakce většiny ve zprávě zmiňovaných firem byla poněkud „popudlivá“.  NFPK si za údaji a závěry zveřejněnými ve zmíněné tiskové zprávě, stejně tak i za odpověďmi uveřejněnými v květnovém vydání odborného časopisu Odpadové fórum pevně stojí a nevidí důvod pro omluvu. Naopak zveřejňujeme rozšířenou verzi naší tiskové zprávy s dalšími informacemi.

Připomeňme, že v kauze „elektroodpady“ jde mj. o to, jakým způsobem „sběrné a svozové firmy“ nakládají s tzv. recyklačními poplatky, které zaplatí každý, kdo si koupí jakýkoli elektrospotřebič (např. u DVD přehrávače přibližně 45 Kč, u nové ledničky nad 40 kg pak přibližně 300 Kč). Tyto poplatky mají sloužit k pokrytí nákladů spojených se sběrem, svozem a ekologickým zpracováním vysloužilého elektrozařízení (elektroodpadu). NFPK spočítal, že na účtech zmíněných firem by mělo být nejméně 8 miliard disponibilních prostředků, neboť pouze přibližně 20 % veškerého vysloužilého elektrozařízení se dostane zpět k recyklaci (detailní odvození vizte níže).

V reakci na naši výše uvedenou tiskovou zprávu byl NFPK např. ze strany Asociace spotřební elektroniky mj. obviněn, že text zprávy byl zpracován „bez základních znalostí problematiky“. Odpovědí budiž text podrobnější zprávy, uvedený níže, a dále naše vyjádření a výpočet v květnovém vydání časopisu Odpadové fórum. V návaznosti na poukázání na domnělé chyby v našem prohlášení odkazujeme na materiál Strategický analytický dokument pro oblast využívání druhotných surovin (autoři: IEEP, VŠE, EKOKOM) z listopadu 2011, konkrétně na str. 314 a tabulku 59 názvu „Dovoz elektrozařízení (t) podle statistik ČSÚ“, kterou poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).  Připomínáme, že ČSÚ je ústředním orgánem státní správy, jehož předseda má právo účasti na jednání vlády České republiky. Předpokládáme, že tyto údaje nejsou chybné. Ostatní námi odvozené skutečnosti pak přímo vyplývají z údajů a z vyjádření samotných předmětných firem.

Rovněž upozorňujeme, že námi uváděná průměrná hodnota zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení za léta 2006 až 2010 včetně činí přibližně 20 %. Jedná se o aritmetický průměr z pěti hodnot. I tyto hodnoty plynou přímo z údajů od samotných předmětných firem.

Podrobnější zpráva ke kauze „elektroodpady“

Kontakty: Martin Soukenka, analytik NFPK, e-mail: martin.soukenka@nfpk.cz, www.nfpk.cz

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …