9. prosince 2011 | Aktuality

NFPK odměnil statečnou ženu ze Znojma

Částkou 300.000 Kč odměnil Nadační fond proti korupci Renatu Horákovou ze Znojma za to, že se nebála poukázat na korupční jednání na znojemské radnici. Cenu za odvahu jí předal předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

Renata Horáková jako vedoucí majetkového odboru znojemské radnice nepodlehla nabídkám, nátlaku a vyhrožování ze strany bývalého tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře, ani bývalého starosty Zbyška Kaššaie a pustila se do boje, který je v celorepublikovém měřítku ojedinělý. Městu Znojmo ušetřila finanční prostředky v řádu desítek milionů korun.

„To, že vedení radnice paní Horákovou za její odvážné jednání sesadilo na nižší pozici a následně propustilo pro nadbytečnost, je příznačné,“ říká předseda správní rady NFPK Karel Janeček a dodává: „Lidé jako Renata Horáková ale nejsou ani náhodou nadbyteční, tahle společnost je potřebuje jako sůl. Nadbyteční jsou naopak korupčníci, ti si zaslouží nejen výpověď.“ Korupční kauza, v níž je několik obviněných, míří k soudu.

Devátý prosinec nebyl pro předání Ceny za odvahu zvolen náhodně. Od roku 2003 se tento den připomíná ve světě jako Mezinárodní den boje proti korupci. Fond chce v budoucnu udělovat Cenu za odvahu právě v souvislosti s tímto datem.

NFPK sleduje, jak se vyvíjejí kauzy dosavadních držitelů Ceny za odvahu Libora Michálka a Ondřeje Závodského. Na webových stránkách NFPK je nově umístěna sekce Oznamovatelé s podrobným popisem jednotlivých kauz. Sekce bude permanentně aktualizována.

Kontakty: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz

Fotografie z tiskové konference naleznete na tomto odkazu.

Podrobnější informace o případu Renaty Horákové jsou zveřejněny na webových stránkách NFPK - sekce Oznamovatelé.