24. ledna 2013 | Tiskové zprávy

NFPK podporuje podání žaloby pro velezradu

Nadační fond proti korupci plně podporuje výzvu Karla Janečka k podání senátní žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu.

Domníváme se, že novoroční prezidentská amnestie, zejména její článek II., který vedl k zastavení soudních řízení a vyšetřování mnoha významných korupčních kauz, naplnil podstatu paragrafu 96 zákona č. 182/1993 Sb. o Ústavním soudu. Tento paragraf definuje velezradu jako „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“.

„Žaloba je legitimní nástroj, jak se bránit této prasárně. Jak jinak nazvat situaci, kdy poškození jsou poškozeni i podruhé a to z rozhodnutí nejvyššího představitele státu,“ uvedl Jan Kraus, jeden ze zakladatelů a člen správní rady NFPK. „Korupční kauzy jsou v poslední době, díky neúnavné práci policistů i zástupců soudní moci, vyšetřovány stylem „padni, komu padni“, bez ohledu na to, zda se jedná o politiky či nikoliv. Nesmíme připustit, aby si někteří vybraní jedinci mysleli, že jsou nad zákon.“

Kontakt: Petr Soukenka, ředitel a analytik NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz, www.nfpk.cz