15. března 2013 | Aktuality

NFPK slaví druhé narozeniny

Dnes jsou tomu dva roky, co byl Nadační fond proti korupci zaregistrován. Za tu dobou se nám toho hodně povedlo.

Pro ilustraci. Za dobu své existence rozkryl fond několik kauz, mimo jiné jako první upozornil na nestandardní skutečnosti při hospodaření v Dopravním podniku hl. m. Prahy. V současné době kauza vyvrcholila obviněním bývalého generálního ředitele DPP Martina Dvořáka a dalších tří osob z porušování povinností při správě cizího majetku.

NFPK podal v loňském roce trestní oznámení na bývalého ministra práce Jaromíra Drábka a jeho ex-náměstka Vladimíra Šišku v souvislosti se zaváděním informačních systémů pro výplatu sociálních dávek na úřadech práce. Tuto miliardovou veřejnou zakázku před několika dny zrušil Antimonopolní úřad.

Mimo jiné Nadační fond proti korupci podal několik trestních oznámení, např. na JUDr. Petra Hulinského kvůli přesměrovávání darů určených spastikům, MUDr. Vladimíra Dbalého v souvislosti s kauzou pronájmu konsignačních skladů Nemocnice Na Homolce a bývalé vrcholné představitele MPSV Jaromíra Drábka a Vladimíra Šišku ve výše zmíněné kauze na MPSV.

V neposlední řadě fond podpořil částkou jeden a půl miliónu korun oznamovatele korupce udělením Ceny za odvahu. Nositeli ceny se stali Libor Michálek, Ondřej Závodský, Renata Horáková, Jakub Klouzal, Věra Ježková a Martin Konečný.

Je pro nás velkou ctí, že se za dva roky činnosti fondu staly jeho partnery jak významné společnosti, tak i jednotlivci, kterým není lhostejný současný stav společnosti, politické kultury a legislativy. Bez jejich podpory by naše činnost nebyla možná a rádi bychom jim tímto poděkovali.

Podrobnosti o činnosti fondu naleznete na našem webu www.nfpk.cz. Pokud chcete být informováni jako první, objednejte se Novinky NFPK.

Kontakt: Linda Majerová, projektová manažerka NFPK, tel.: 734 315 353, linda.majerova@nfpk.cz, www.nfpk.cz