26. června 2018 | Tiskové zprávy

NFPK stále vítězí

Vrchní soud v Praze dnes potvrdil výrok Městského soud v Praze z listopadu 2016 a zamítl žalobu Ivo Rittiga proti Nadačnímu fondu proti korupci na ochranu osobnosti o odstranění následků neoprávněných zásahů. Spor se týkal kauzy předražených jízdenek Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Kauzu předražených jízdenek prezentoval Fond již v roce 2011. Na tiskové konferenci 6. prosince 2011 poukázal na skutečnost, že Ivo Rittig byl pravděpodobně konečným příjemcem částky sedmnáct haléřů za jízdenku, což činilo bezmála sedm miliónů korun ročně. Tato skutečnost byla podpořena dokumenty, které byly předány orgánům činným v trestním řízení.

Ivo Rittig následně v roce 2012 Nadační fond proti korupci zažaloval, spor se tak protahoval více jak šest let. Městský soud žalobu zprvu zamítl, následně se Ivo Rittig odvolal a odvolací Vrchní soud v Praze  vrátil zpět případ Městskému soudu v Praze. Ten opět žalobu zamítl a Ivo Rittig se opět odvolal. Dnes Vrchní soud v Praze potvrdil výrok Městského soudu v Praze a žalobu zamítl.

„Předražené jízdenky byly první velkou kauzou našeho Fondu. Odstartovaly tak i sérii žalob proti nám. Jsem rád, že všechny tyto nesmyslné žaloby byly zamítnuty, i když cesta byla dlouhá a trnitá. Pravda zvítězila!,“ okomentoval dnešní výrok soudu Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci.

JUDr. Petr Kočí, právní zástupce Fondu, k tomu dodal: „Vrchní soud v Praze dnes potvrdil závěr soudu prvního stupně, že všechny výroky, které Nadační fond o panu Ivu Rittigovi zveřejnil a které byly předmětem žaloby, byly zveřejněny oprávněně a nezasahovaly tak do osobnostních práv žalobce.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. Více o kauzách pražského Dopravního podniku ZDE.

Kontakt: Karel Škácha, ředitel NFPK, tel: 602 681 513, e-mail: karel.skacha@nfpk.cz