30. dubna 2013
|

Obvinění Karla Randáka

Randák si měl plat Nagyové zjistit legálně, tvrdí žalobce. To však nejde

Jana Nagyová není placena z veřejných prostředků a její příjem tak musí zůstat skrytý. S tímto odůvodněním odmítá Úřad vlády poskytnout informace o platu jedné z nejvyšších státních úřednic. Právě povinnost úřadů poskytovat tyto informace je přitom jedním z argumentů obžaloby Karla Randáka, jenž plat Nagyové zveřejnil.

Bývalému šéfovi rozvědky Karlu Randákovi nic nebránilo v tom, aby se obrátil se na Úřad vlády s dotazem na plat ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Stojí to v alespoň v jeho obžalobě kvůli vyzrazení platu Jany Nagyové.

„Dle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, je dokonce povinností Úřadu vlády České republiky sdělovat informace o platech a odměnách svých zaměstnanců,“ stojí v dokumentu, jehož celé znění nedávno server Lidovky.cz zveřejnil.

Úřad vlády však o platu Nagyové stále zarytě mlčí. Údaje nechtěl už dříve poskytnout serveru Lidovky.cz, nově s žádostí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím nepochodil ani Nadační fondu proti korupci.

Přísně tajné platy

Úřad vlády je jednou z posledních centrálních státních institucí, která se vzpírá odhalit platy svých klíčových zaměstnanců.

Zkraje roku 2012 přitom do médií uniklo, že Nečasova pravá ruka Jana Nagyová měla i přes základní plat okolo 30 tisíc v březnu na výplatní pásce 273 tisíc korun hrubého. A to díky mimořádné odměně 190 tisíc korun. „Dře jako kůň,“ hájil ji tehdy premiér Nečas.

Nyní si přitom úřad připravil absurdní argument.

„Na konci minulého týdne jsem z úřadu vlády obdržel zamítavou odpověď s tím, že Jana Nagyová není příjemcem veřejných prostředků a proto mi po jejím platu nic není,“ říká analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

V souvislosti z obžalobou Randáka, který s fondem v minulosti spolupracoval, tak podle Soukenky zamítavá odpověď nedává smysl.

„Žaloba výslovně uvádí žádoucí způsob získání informací, který však Úřad vlády ČR svým zamítavým stanoviskem absolutně staví na hlavu,“ dodává Soukenka.

Oficiální vysvětlení přístupu Úřadu vlády se serveru Lidovky.cz získat nepodařilo. Tiskový mluvčí Nečasova kabinetu Jan Hrubeš ani jeho zástupce Jakub Stadler celé pondělí na telefonáty, SMS ani e-mail nereagovali.

30.4.2013

Zdroj: Lidovky

Url: http://www.lidovky.cz/randak-si-mel-plat-nagyove-zjistit-legalne-tvrdi-zalobce-to-vsak-nejde-1e1-/zpravy-domov.aspx?c=A130429_160509_ln_domov_mev

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.