13. února 2014 | Aktuality

Olympijská medaile pro policii a NFPK aneb Ivo Rittig zatčen

Policie ČR dnes zatkla významného lobbistu Iva Rittiga. Učinila tak v souvislosti s kauzami, na které Fond upozorňoval během uplynulých dvou let.

Ředitel Fondu Petr Soukenka to komentuje: „Spravedlnost, zdá se, začíná v této zemi vítězit. Doufám, že to tímto zásahem nekončí. Nyní je nezbytné dotáhnout tyto kauzy k trestní odpovědnosti, tečku za érou Ivo Rittiga udělá soud.“

Fond poprvé upozornil na lobbistu Iva Rittiga, který také figuruje v kauze Jany Nagyové (nyní Nečasové) a bývalého premiéra Petra Nečase, v souvislosti s neprůhledným nakládáním s finančními prostředky v Dopravním podniku hlavního města Prahy před více než dvěma roky. Na tiskové konferenci v prosinci 2011 správní rada Fondu ve složení Karel Janeček, Jan Kraus, Stanislav Bernard, Karel Randák a Radim Jančura prezentovala systematické vyvádění finančních prostředků z Dopravního podniku, a to na příkladu předraženého tisku papírových jízdenek, ze kterých měl profitovat právě Rittig. Právní zástupci Ivo Rittiga následně zažalovali Fond za zveřejněné informace, soud však v uplynulém roce dal Fondu za pravdu.

O necelý rok později, v říjnu 2012, pak správní rada Fondu vystoupila na tiskové konferenci, kde upozornila na  nestandardní působení advokátní kanceláře ŠACHTA & PARTNERS (dnes MSB Legal) při poskytování služeb Nemocnici Na Homolce či její dceřiné společnosti. Tyto služby souvisely s pronájmem zdravotnických skladů v areálu nemocnice soukromému subjektu, za který jednala uvedená advokátní kancelář. Ta je přitom „dvorní advokátní kanceláří“ Iva Rittiga. V červnu 2013 zasahovala v souvislosti s touto kauzou v sídle MSB Legal protikorupční policie.

Mimo uvedené kauzy Fond spolupracoval v uplynulých dvou letech s orgány činnými v trestním řízení v řadě dalších kauz, dotýkajících se Ivo Rittiga a dalších významných osob, mj. i v souvislosti s kauzou solárních elektráren.

Kontakt: Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz