24. října 2014 | Aktuality

Otevřená výzva ministru školství Marcelu Chládkovi

 V Praze, dne 24. 10. 2014

Otevřená výzva ministru školství Marcelu Chládkovi

My níže podepsaní představitelé občanských iniciativ důrazně protestujeme proti jmenování ex-prezidenta ČR Václava Klause do čela nově zřízené Národní rady pro vzdělávání. Tento sbor má být poradním orgánem ministra školství na základě připravované novely školského zákona.

Ministr školství Marcel Chládek tímto svým osobním rozhodnutím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný. Za tímto krokem se mohou skrývat i politické a obchodní zájmy Václava Klause ml., což nově zřízenou Národní radu pro vzdělávání diskredituje na samotném počátku její existence.

Václav Klaus st. navíc v minulosti svými nekompetentními a skandálními vyjádřeními na adresu veřejných vysokých škol, v nichž v podstatě zpochybnil princip akademických svobod, vzbudil velké pobouření akademické obce. Z tohoto důvodu se dá očekávat, že jeho případné jmenování do čela Národní rady pro vzdělávání narazí na ostrý odpor v akademické a vědecké komunitě.

Vyzýváme tímto ministra školství Marcela Chládka, aby své rozhodnutí přehodnotil a Václava Klause st. nejmenoval nejen do čela Národní rady pro vzdělávání, ale ani za jejího člena.

Za iniciativy Vraťte nám stát!, Veřejnost proti korupci a Nadační fond proti korupci

 

Petr Havlík

Martin Hausenblas

Hana Marvanová

Olga Sommerová

Václav Němec

Jiřina Dienstbierová

Petr Soukenka    

Jan Štern

Pavel Troubil

Jan Kopička

Libor Halman

Kontakt: Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz