7. března 2016
|

Podezřelá transakce?

                              

Nemovitosti Marka Dalíka skončily u lidí z významné brokerské firmy. Nad Markem Dalíkem, kdysi klíčovým mužem bývalého premiéra Mirka Topolánka visí reálná hrozba pěti let ve vězení a 5 milionové pokuty. HlídacíPes.org se proto, v rámci projektu podpořeného Nadačním fondem proti korupci, rozhodl zmapovat veškeré dostupné majetkové transakce tehdy vlivného lobbisty. Ze shromážděných podkladů vychází najevo, že jediné dvě nemovitosti, které v uplynulých letech prodal, skončily u dvou tehdejších spolumajitelů brokerské firmy Wood & Company. Tato společnost měla za Topolánkovy vlády na starosti nákup akcií energetického gigantu ČEZ.

Marek Dalík si za svůj život pořídil – alespoň podle oficiálních záznamů – celkem šest nemovitostí v celkové hodnotě 54,1 milionů korun. Pouze dvě z nich prodal. Podle zjištění HlídacíPes.org obě nemovitosti, kterých se zbavil tři měsíce po odchodu Topolánka z čela ODS, připadly dvěma tehdejším spolumajitelům úspěšné makléřské společnosti Wood & Company – Milanu Procházkovi a Andree Bartoňové

Zatímco mezonetový apartmán ve Špindlerově Mlýně prodal Dalík Procházkovi za 12,7 milionů korun na přímo, 124 metrový byt v Praze, v ulici Na Valech, doputoval k Bartoňové oklikou přes její matku žijící na Slovensku. Úspěšná makléřka jej získala darem.

Jak zjistil HlídacíPes.org zmíněný pražský byt v roce 2010 koupila od Marka Dalíka za 14,8 milionů korun zcela neznámá tehdy 58letá Matilda Šochová žijící v panelákovém bytě v malém slovenském městě Námestovo. Dalík si luxusní nemovitost naproti bytu rodiny Mirka Topolánka a na dohled od Pražského hradu koupil za 8,5 milionů v roce 2006, stejně jako expremiér Topolánek. Na následné transakci tedy vydělal 6,3 milionů korun.

Zajímavý je ale krok, který následoval, poté, co Dalík byt prodal. Podle dokumentu, který má HlídacíPes.org k dispozici, paní Šochová po třech letech tentýž byt ještě s nebytovým prostorem věnovala úspěšné české podnikatelce Andree Bartoňové. Byt získala darem v roce 2013 poté, co brokerskou firmu opustila a za nezveřejněnou sumu prodala svůj čtvrtinový podíl. V darovací smlouvě se uvádí, že je dcerou Slovenky Šochové.

Podle jeho vyjádření jde o pouhou náhodu, že jediné dvě nemovitosti, které Marek Dalík prodal, skončily u tehdejších spolumajitelů stejné brokerské firmy.

Ačkoliv podnikatel Procházka tvrdí, že nešlo o zkoordinovanou transakci, jak vyplývá ze zjištění HlídacíPes.org, k podpisu smluv na prodej obou Dalíkových nemovitostí – jak pražského bytu, tak horského apartmánu, došlo ve stejný den a u stejného notáře.

Podle Procházky je náhoda i to, že byt získal právě od Marka Dalíka. „Já pana Dalíka neznám, nikdy jsem s ním nedělal žádný byznys,” říká. „Jezdím tam na lyže, je to krásná lokalita a jsou to krásné byty, proto jsem to koupil. Je to čistá náhoda.”

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka je ale jiného názoru. „Stejný notář, stejný den, a stejná společnost. Soudný člověk nemůže říci, že se jedná o náhodu,” míní ředitel protikorupčního fondu. „Klíčovou otázkou zůstává, jakým způsobem Marek Dalík nabyl prvotní finanční prostředky na nákup nemovitostí. To jsou ovšem otázky spíše pro policii a Finančně analytický útvar.”

Podrobnosti k majetkovým transakcím Marka Dalíka, spolu s přehlednými grafy, naleznete na webu http://hlidacipes.org/podezrela-transakce-nemovitosti-expremierova-poradce-marka-dalika-skoncily-u-lidi-z-vyznamne-brokerske-firmy/. V brzké době očekávejte detailní analýzu majetkových poměrů.

Kontakt: Eliška Hladilková Bártová, tel.: +420 739 542 718, e-mail: bartovaeli@gmail.com

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.