25. září 2015 | Aktuality

Podivné restituční obchody

                                         

Založil anonymní firmu, která se zapojila do podivných restitučních obchodů. Pak pomohl expremiérovi k bytu.

Expremiér Mirek Topolánek letos v březnu koupil byt v Praze Dejvicích o rozloze přesahující 400 metrů čtverečních. Prodávajícím byl vlivný advokát Jan Šťovíček, který má spolu se svým bratrem Petrem Šťovíčkem blízko ke konečným majitelům některých nestandardně zrestituovaných pozemků vydávaných Státním pozemkovým úřadem. Tomu přitom Petr Šťovíček do začátku roku 2014 šéfoval, zatímco Jan Šťovíček dělal poradce na ministerstvu zemědělství, které SPÚ zřizuje. Advokát Šťovíček prodal byt Mirku Topolánkovi neobvyklým způsobem umožňujícím utajit cenu prodeje. Bývalý premiér odmítá okolnosti koupě luxusního bytu komentovat.

Nový Topolánkův byt má rozlohu 433 m2 a nachází se v šestém a sedmém patře budovy na adrese Elišášova 922, která stojí nedaleko ministerstva obrany. Dispozice bytu je 7+1 a pražský advokát Jan Šťovíček za něj zaplatil 13,6 miliónu.

Jak se zdá, Šťovíček od počátku nepočítal s tím, že by si rozlehlého bytu užíval sám. Ještě před jeho koupí totiž založil v září 2011 společnost s názvem Eliášova 922 s.r.o. a byt o sedm týdnů později koupil jako její jediný majetek. Firma od svého založení neplní zákonnou povinnost a do obchodního rejstříku dosud neuložila jedinou účetní závěrku, a proto o ní není možné zjistit cokoli jiného.

Podle informací CNI se Topolánek na danou adresu stěhoval už v první polovině roku 2013 a v březnu létošního roku byt od Šťovíčka za neznámou cenu koupil. Nutnosti zanést detaily transakce do katastru nemovitostí se vyhnul tím, že byt koupil jakou majetek Šťovíčkem založené společnosti. Není proto jasné, za kolik si obrovský byt pořídil.

Podrobnosti ke kauze vč. vztahové mapy naleznete na webu CNI