28. května 2014

První tresty v kauze IT zakázek na Ministerstvu práce a sociálních věcí

Bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a bývalého šéfa IT odboru MPSV Milana Hojera včera soud odsoudil na šest, resp. pět let odnětí svobody. Podle obžaloby muži nabídli firmě OKSystem zakázku v hodnotě nejméně sto milionů korun výměnou za to, že firma stáhne svou stížnost na ministerstvo u antimonopolního úřadu v souvislosti se zakázkou na výplatu sociálních dávek na úřadech práce. Rozsudek není pravomocný.

Antimonopolní úřad zakázku na informační systémy na výplatu sociálních dávek, kterou MPSV udělilo bez výběrového řízení společnosti Fujitsu Technology Solutions, pravomocně zrušil na konci roku 2013. Fond veřejnost opakovaně o zakázce, která daňové poplatníky zbytečně připravila nejméně o miliardu korun, informoval již od počátku roku 2012. Návrh na zrušení této zakázky iniciovala společnost STUDENT AGENCY člena správní rady Fondu Radima Jančury, později se k návrhu připojil i původní dodavatel informačních systémů na úřadech práce společnost OKSystem. A právě jejímu řediteli pánové Šiška a Hojer nabídli jinou zakázku v objemu nejméně sto milionů korun za to, když stáhne svůj návrh na zrušení IT zakázky u antimonopolního úřadu.

Věříme, že uvedené odsouzení nezůstane jediným trestem pro Vladimíra Šišku. Jsme přesvědčeni o tom, že orgánům činným v trestním řízení se podaří dotáhnout do konce i další obvinění, kterým Vladimír Šiška a další osoby již čelí. Bezprecedentní porušování zákonů v době, kdy MPSV vedl Jaromír Drábek a Vladimír Šiška, nelze podle našeho mínění ponechat bez trestu. Poznamenejme, že náš nadační fond podal již v únoru 2012 na Jaromíra Drábka, Vladimíra Šišku a další neznámé pachatele trestní oznámení z podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měli dotyční dopustit tím, že v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách uzavřeli několik prováděcích smluv na nové informační systémy na výplatu sociálních dávek.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, email: petr.soukenka@nfpk.cz

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …