21. února 2012
|

Rampulův návrat je nepřijatelný

TISKOVÁ ZPRÁVA

Rampulův návrat je nepřijatelný, byl by ohrožením demokracie v ČR

Městský soud v Praze zrušil odvolání Vlastimila Rampuly z postu vrchního státního zástupce, a ten se nyní „vrací“ zpět do funkce. Navzdory tomu, že v minulosti opakovaně selhal, a nemá proto co pohledávat v systému výkonu spravedlnosti demokratické země. Občanské sdružení Veřejnost proti korupci a Nadační fond proti korupci považují návrat Vlastimila Rampuly za nepřijatelný.

Odvoláním Vlastimila Rampuly loni svitla naděje, že česká justice konečně zažije renesanci hodnot. Čerstvé rozhodnutí Městského soudu v Praze tuto věc ovšem vážně zkomplikovalo. Přitom je dobře známé, že postupy práce a verdikty, které jdou na vrub Vlastimila Rampuly, negativně ovlivnily vyšetřování kauz s miliardovými škodami (IPB, České pivo, Gripeny, prodej vojenského materiálu, Diag Human atd.). Všechny tyto případy skončily buď odložením, nebo zastavením, a to přesto, že umožnily ukrást miliardy korun jak doma, tak v zahraničí. Vlastimil Rampula nese navíc přímou odpovědnost za fatální selhání v kauze Mostecká uhelná, v níž se Česká republika nepřipojila k trestnímu stíhání ve Švýcarsku.

Podle informací zveřejněných v médiích je Vlastimil Rampula jako Vrchní státní zástupce v Praze podezřelý, že v uvedených kauzách realizoval politický zájem. Takovéto zásadní podezření nelze ignorovat. Rampulův návrat do úřadu, který má být synonymem nezávislosti a který má zastupovat veřejné, nikoli partikulární zájmy, je nepřijatelný a skandální.

Nepřijatelný je i postoj premiéra Petra Nečase, který místo toho, aby ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila v jeho snaze očistit justici podpořil, jej zpochybnil a kritizoval. Jakékoli úvahy o personálních změnách v čele resortu spravedlnosti jsou v souvislosti s předmětným soudním rozhodnutím neúnosné. Má-li česká justice získat zpět důvěru, musí v ní dostat prostor věrohodní lidé, kteří ctí etické hodnoty a mají vyvinutý smysl pro spravedlnost. Skončila doba, kdy demokracii v zemi ohrožovali ti, kteří ji mají garantovat.

Karel Janeček, předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci

Hana Marvanová, členka občanského sdružení Veřejnost proti korupci

Kontakty: Za NFPK Bob Fliedr, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz

Za VPK Hana Marvanová a Pavel Štern, tel.: 605 200 088 a 607 919 028, verejnostprotikorupci@gmail.com, www.verejnostprotikorupci.cz

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.