20. dubna 2017
|

Senátoři se postavili proti demontáži zákona o registru smluv

Senátoři dnes rozhodli o navrácení novely zákona o registru smluv zpět do sněmovny. Přijali pozměňovací návrhy, které odmítají plošné výjimky ze zveřejňování smluv stát pro státní a městské podniky. Odmítli tak návrh poslanců, aby z očí veřejnosti zmizely smlouvy podniků, jako jsou Lesy ČR, Česká pošta nebo městské dopravní podniky z celé republiky. Naopak senátoři přidali menší výjimku ze zveřejňování pro nákupy léčiv a zdravotnických prostředků. Do registru smluv by se podle senátorů měly vrátit i smlouvy Poslanecké sněmovny, Senátu, Kanceláře prezidenta republiky a NKÚ.

Senátoři podpořili pozměňovací návrh Ústavně-právního výboru, který předložil senátor Vladimír Větrovský (ANO). Ten navrhl zrušit plošné výjimky pro všechny státní podniky a městské podniky s průmyslovou a obchodní povahou a nahradil je výjimkou pouze pro národní podnik Budvar. Navrací tak novelu k původnímu záměru, se kterým byla předložena, než se na ní během legislativního procesu nabalily desítky dalších výjimek.

Senátoři podpořili i druhý návrh Ústavně právního výboru. Ten navrhl senátor Antl (ČSSD), podle něj by výjimka ze zveřejňování smluv měla být pro nákupy léčiv a zdravotnických prostředků.

Senátoři schválili i návrh senátora Canova (STAN), který navrhl, aby se do zákona o registru smluv vrátily smlouvy Poslanecké sněmovny, Senátu, Kanceláře prezidenta republiky a NKÚ.

Tyto senátní návrhy a návrat zákona do Poslanecké sněmovny v závěrečném hlasování podpořili všichni senátoři STAN, ANO, všichni nezařazení senátoři a až na jednoho i všichni senátoři KDU-ČSL. Přidala se i část senátorů ČSSD. Senátoři KDU-ČSL tak dodrželi svůj příslib, který strana dala po hlasování ve sněmovně, kde plošné výjimky prošly i díky hlasům několika jejích poslanců.

Zákon o registru smluv schválila poslanecká sněmovna v listopadu 2015. Od 1.7.2016 fungoval v jednoročním testovacím období, ve kterém neplatila sankce neplatnosti za nezveřejnění smlouvy. V registru smluv již bylo zveřejněno přes 430 tisíc smluv v celkové hodnotě téměř 2  biliony korun. Většina institucí, kterých se zveřejňování týká, své smlouvy bez větších obtíží zveřejňuje. Díky registru smluv již došlo k mnohým důležitým odhalením (např. o tom, že nemocnice účtují pojišťovnám k proplacení částky včetně bonusů, které jim farmaceutické firmy poté vrací zpět, nebo o tom, že stát stále obchoduje s řadou neprůhledných společností).

Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala vypracovat Otevřená společnost, plošné výjimky ze zveřejňování smluv státu pro státní a městské firmy odmítají i téměř tři čtvrtiny voličů a 80 procent zohlední hlasování politiků o nich při rozhodování o tom, komu dají své preferenční hlasy v blížících se volbách.

Komentáře zástupců Rekonstrukce státu k dnešnímu hlasování:

Senátoři se ocitli pod drobnohledem a mnozí z nich si netroufli vykostit registr smluv. Přesto do poslední chvíle řada senátorů nabádala k likvidaci registru. Tentokrát zvítězil veřejný zájem nad klientelistickými strukturami. Veřejný tlak zkrátka přináší své ovoce a poslanci tak mají příležitost napravit svoji kardinální chybu.
/Janusz Konieczny, Nadační fond proti korupci/

Senátoři dnes potvrdili svůj význam a potřebnost Senátu. Oceňuji, že senátoři KDU-ČSL dodrželi avizovaný slib a napravili to, co svými hlasy umožnila část jejich kolegů ze sněmovny. Po dnešním hlasování je zřejmé, že největšími zatmívači veřejných peněz zůstávají ČSSD a KSČM.

/Pavel Franc, Frank Bold/

Senát zafungoval jako potřebná pojistka legislativního procesu. Ochránil městské a další veřejné organizace před naprostou právní nejistotou, do které je uvrhlo poslanecké kutilství. Výjimka pro nákupy léčiv a zdravotnických prostředků, která Senátu proklouzla mezi prsty, je smutnou daní za zbabraný legislativní proces okolo snahy vyjmout z registru Budvar.

/Oldřich Kužílek, Otevřená společnost/

Poslední projednávání zákona o registru smluv a jeho výsledek nakonec ukázal, že u nás převažují politici usilující o větší transparentnosti a odpovědnosti při utrácení veřejných peněz. To je dobrá zpráva pro všechny občany.

/Martin Kameník, Oživení/

S pomocí registru smluv jsme ukázali na hromadné obcházení zákona o veřejných zakázkách nemocnicemi v řádu desítek miliard ročně. Naším podnětem se nyní zabývá Evropská komise a ÚOHS. Nyní chtějí senátoři tyto nákupy vyjmout, a přikrýt skutečnost, že ve zdravotnictví probíhá většina nákupů pod rukou.

/Jiří Skuhrovec, EconLab/

I přes některé výjimky, které hlasováním prošly, je rozhodnutí Senátu skvělé a podporuje důležitost Registru smluv. Senátoři potvrdili svoji zásadní pozici v českém parlamentním systému, když dokáží napravovat Sněmovnou schválené chybné či nedostatečné zákony.

/Tomáš Trenkler, Naši politici/

Kontakt pro média:

Václav Zeman, Rekonstrukce státu

tel.: 734 202 656

mail: vaclav.zeman@frankbold.org


Další informace:

Průzkum: Podle veřejnosti poslanci chtějí utajit nekalé praktiky ve státních firmách a podnicích (Otevřená společnost, 6.4.2017)

http://www.otevrenaspolecnost.cz/uz-jste-to-slyseli/5365-podle-verejnosti-poslanci-chteji-utajit-nekale-praktiky-ve-statnich-firmach-a-podnicich

Výzva osobností koaličním stranám k nápravě registru smluv (Otevřená společnost)
http://www.otevrenaspolecnost.cz/uz-jste-to-slyseli/5406-vyzva-koalicnim-stranam-k-naprave-registru-smluv

Anketa právních expertů: Může nejasný výklad schválených výjimek z registru smluv způsobit právní chaos?

http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/archiv-novinek/11389-anketa-pravnich-expertu-muze-nejasny-vyklad-schvalenych-vyjimek-z-registru-smluv-zpusobit-pravni-chaos-

5 mýtů, které mají utajit hospodaření státu

http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/archiv-novinek/11466-5-mytu-ktere-maji-utajit-hospodareni-statu

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.