27. května 2015 | Aktuality

Šest měsíců poté

                                     

Nové komunální koalice mají za sebou prvních šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici o.s. za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich nových představitelů.

Na portálu www.nasipolitici.cz bylo představeno více než 150 nových životopisných profilů nově zvolených představitelů významných měst. Návštěvníci webu se opět mohou seznámit s podrobnými strukturovanými informacemi o aktuálních primátorech a radních Prahy a krajských měst či starostech dvaadvaceti pražských radnic.

Data získaná při monitorování výměn politiků na radnicích nabízí také srovnání způsobu, jakým jsou klíčové české radnice řízeny. Velké rozdíly panují v informační otevřenosti jednotlivých měst. „Velmi často slýcháme před volbami od politiků sliby otevřít zákulisí radnic veřejnosti, realita je však jiná,“ upozorňuje analytik sdružení Naši politici Vojtěch Srnka.

Z analýzy například vyplývá, že široké veřejnosti snadno dostupné, tzv.“ rozklikávací“ rozpočty nabízí jen polovina krajských měst. I menší krajská města přitom hospodaří v řádech miliard korun. Podobně jsou na tom krajská centra i s ochotou zveřejňovat zápisy z jednání radních. Ochotná je k tomu pouze hl. m. Praha, České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec, Pardubice a Brno.

Některá města předběhla váhavý český stát a zřídila si vlastní registry smluv. „Nejčastěji se proti zveřejňování smluv argumentuje tak, že zatíží radnice a ohrozí konkurenceschopnost jejich společností. Radnice řady malých i velkých měst přitom smlouvy dávno uveřejňují,“ připomíná Srnka.

Nahlédnout do smluv umožňují čtyři krajská města, Praha a 7 jejích městských částí. Právě některé z pražských radnic uzavřely spolu s protějšky z Brna a s městem Ústí nad Labem koalici „Otevřená města“, která si pro zveřejňování smluv budují vlastní IT řešení, na kterém chtějí ušetřit i získat zajímavé analytické a kontrolní funkce.

Ze srovnání otevřenosti občanům vyšly nejlépe České Budějovice. Nabízí jak textovou formu zápisů z jednání Zastupitelstva, tak audio archiv a přímé video přenosy. Na webu jsou rovněž zápisy z jednání Rady a rozklikávací rozpočet, zveřejňovány jsou i městské smlouvy.

Data k jednotlivým městům a další výstupy z analýzy naleznete v této příloze. Další výstupy bude v následujících dnech zveřejňovat portál www.nasipolitici.cz ve spolupráci s Centrem nezávislé investigace (www.cninp.cz).

„Jsme rádi, že jsme podpořili zrovna tento projekt. Transparentnost hospodaření považujeme za jednu z hlavních priorit. Pevně věřím, že se současnému Parlamentu podaří schválit registr smluv v podobě, jakou prosazuje Rekonstrukce státu,“ doplnil Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Kontakt: Michal Voda, Naši Politici o.s., tel.: 777 022 577, e-mail: voda@nasipolitici.cz