NFPK podal v únoru 2012 trestní oznámení na tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jeho tehdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem bylo podezření ze spáchání trestného činu porušení…
1. června 2012 | Trestní oznámení

STUDENT AGENCY se brání obstrukcím ÚOHS

Společnost STUDENT AGENCY, s.r.o. podala tento týden trestní oznámení na Jana Lízala, ředitele Odboru veřejných zakázek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Důvodem je podezření, že zneužil pravomoci úřední osoby, když místo prošetření kauzy možné korupce na Ministerstvu práce a sociálních věcí absurdním způsobem zpochybňuje toho, kdo na tuto možnou korupci poukázal. Tím je právě společnost STUDENT AGENCY, vlastněná členem správní rady NFPK Radimem Jančurou.

Nadační fond proti korupci a STUDENT AGENCY mají za to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se chce touto nezákonnou obstrukcí vyhnout šetření podvodu na Drábkově ministerstvu. „Dosud nikdy nedošlo k tomu, aby úřad podobným způsobem lustroval firmu, která poukázala na možnou korupci. ÚOHS má šetřit zadavatele, ne zpochybňovat navrhovatele,“ říká předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

Jádrem sporu je smlouva s dodatky, kterou v rámci zavádění nových informačních systémů uzavřelo Drábkovo ministerstvo bez výběrového řízení s firmou Fujitsu Technology Solutions s.r.o. Společnost STUDENT AGENCY - jako potenciální uchazeč o danou zakázku - podala začátkem letošního dubna návrh na zrušení této smlouvy k ÚOHS. Úřad ovšem neučinil, co učinit měl, problematickou smlouvou se vůbec nezabýval, a místo toho bezprecedentně napadl STUDENT AGENCY: zaslal jí usnesení podepsané Janem Lízalem, kterým lustruje způsobilost této společnosti pro plnění veřejné zakázky. „Vůbec nepochybuji o tom, že jsme návrh na ÚOHS podali v souladu se zákony, obstrukce ze strany ÚOHS musí rychle skončit,“ dodává Radim Jančura.

NFPK se možnou korupcí v rámci zavádění nových informačních systémů na Ministerstvu práce a sociálních věcí zabývá dlouhodobě. Návrh na zrušení smlouvy mezi Drábkovým ministerstvem a firmou Fujitsu Technology Solutions ovšem nepodal NFPK, ale společnost STUDENT AGENCY, protože právě ona splňuje - na rozdíl od NFPK - podmínky potenciálního uchazeče o zakázku.

Usnesení ÚOHS ze 17. 5. 2012