2. srpna 2013 | Aktuality

Úřad vlády konečně odtajnil výši platů svých zaměstnanců

Úřad vlády ČR zveřejnil, jako poslední státní instituce, informace o mzdách a odměnách svých zaměstnanců. Začal tedy plnit povinnost stanovenou zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

Nadační fond proti korupci žádal již za minulé vlády o poskytnutí informací o souhrnných mzdách tehdejší vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády ČR Jany Nagyové a vedoucího Úřadu vlády ČR Lubomíra Poula. Toto však bylo zamítnuto, stejně tak jako následný rozklad. Po opětovném přezkumu ze strany Úřadu vlády bylo potvrzeno prvotní zamítavé stanovisko. Konečné stanovisko bylo fondu doručeno více než měsíc po uplynutí zákonem stanové lhůty. Až nyní byly tedy informace zveřejněny.

„Konečně i Úřad vlády začal dodržovat zákony a poskytl informace. Je smutné, že je posledním státním orgánem, který tak učinil. Vždy jsem žil v domnění, že by právě stát měl jít příkladem. Co se týče výše vyplacených odměn, nad těmi zůstává rozum stát. I kdyby dřeli jako koně, tak je jejich výše naprosto nepřiměřená a neodpovídá jejich postavení ve státní sféře. Pro porovnání, na Ministerstvu zahraničních věcí (MZV) si v roce 2011 rozdělilo dvanáct vrcholových manažerů na odměnách přibližně 700 000 Kč. Oproti tomu Jana Nagyová získala pouze na odměnách v témže roce 1 220 000 Kč, což odpovídá odměně dvaceti manažerů z MZV,“ uvedl ředitel a analytik nadačního fondu Petr Soukenka.

Petr Kočí, právní zástupce Karla Randáka, člena správní rady fondu, který byl obžalován v souvislosti se zveřejněním výplatních pásek Jany Nagyové, k tomu dodává: „Úřad vlády nyní uznal, že neexistuje žádný zákonný ani jiný důvod tajit výše odměn vysokých úředníků. Jsme samozřejmě rádi a nyní vyčkáme, jak na tento vývoj bude reagovat dozorující státní zástupce.“

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. Více o kauzách čtěte ZDE.

Kontakty: Petr Soukenka, ředitel a analytik NFPK, tel.: 734 315 352, Petr Kočí, právní zástupce NFPK, tel.: 777 626 065