8. listopadu 2012 | Tiskové zprávy

Věra Ježková se otevřeně postavila ČEZu

Nadační fond proti korupci dnes udělil druhou Cenu za odvahu v tomto roce. Nositelkou ceny se stala Věra Ježková, která upozornila na pravděpodobně zmařenou investici polostátního podniku ČEZ.

Kvůli nedostatku uhlí bude s velkou pravděpodobností zmařena investice do modernizace elektrárny Prunéřov. Ztráta se bude pohybovat v řádu mnoha miliard korun. Veřejná zakázka na tuto modernizaci byla přidělena společnosti Škoda Power a to v době, kdy byl ředitelem společnosti ČEZ Martin Roman. Zároveň existují indicie, že za hlavním dodavatelem Škoda Power stojí právě Martin Roman. Věra Ježková díky svým odvážným aktivitám musela čelit silným lobbistickým tlakům, nepříjemným anonymním vzkazům a smyšleným stížnostem, které měly vést ke ztrátě jejího zaměstnání na Státním fondu životního prostředí.

Protikorupční aktivity Věry Ježkové se rozhodl fond ocenit Cenou za odvahu spojenou s finanční odměnou ve výši 200 000,- Kč.

Podrobnosti o Věře Ježkové naleznete na webu NFPK http://www.nfpk.cz/cz/vera-jezkova a ke kauze modernizace elektrárny Prunéřov na: http://www.nfpk.cz/cz/kauza-cez