14. října 2013 | Aktuality

Wanted! 2 000 000 za zlojedy!

Nadační fond proti korupci se rozhodl pro navýšení maximální odměny v rámci projektu Wanted. Ten je určen osobám, které odhalí korupci významného ekonomického rozsahu nebo zvláště zavrženíhodné korupční jednání. Podmínkou je podat takové trestní oznámení, které povede k obžalobě nebo odsouzení korupčníka.

Události posledních let ukazují, že se orgány činné v trestním řízení potýkají s vysoce sofistikovanou organizovanou trestnou činností. Rovněž absence klíčových svědků významně ovlivňuje rychlost a efektivitu celého trestního řízení.

„Stále platí, a možná dnes ještě více než dříve, že je to u nás jako v Kocourkově. Místo, aby politici hlídali, aby lidi nekradli, tak je nezbytné, abychom my dohlíželi na politiky, aby nekradli oni sami. Nesmíme ale zapomínat ani na „nižší“ sféru, kde si občas myslí, že pod svícnem bývá největší tma a proto na ně nikdo nepřijde,“ říká člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Jan Kraus.

Cílem projektu Wanted je postihnutí i nižších struktur řízení státních orgánů a orgánů samosprávy, neboť právě tyto struktury ve většině případů korupce a klientelismu prakticky zajišťují „bezproblémové“ vyvedení veřejných prostředků k určenému subjektu. Odměnou za oznámení korupčního jednání jsou až 2 000 000 korun.

Podrobná pravidla veřejného příslibu jsou zveřejněna na webových stránkách fondu www.nfpk.cz/wanted.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. Fond za dobu své nedlouhé existence udělil několik Cen za odvahu. Ty jsou určeny lidem, kteří se nebáli upozornit na korupční jednání bez ohledu na osobní pohodlí.

Kontakty: Petr Soukenka, ředitel NFPK, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz, tel.: 734 315 352