S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
9. prosince 2013 | Cena za odvahu

Jiří Chytil

Cena za odvahu NFPK 2013 - 400 000 Kč

Místo ochrany byl odvážný úředník odsouzen

Příběh osobní statečnosti s hořkým pokračováním sledujeme v kauze Opencard. Někdejší magistrátní úředník Jiří Chytil v letech 2009 a 2010 pomáhal coby utajený svědek vyšetřovatelům rozplétat nitky kolem politického pozadí problematické zakázky firmě Haguess. Po změně vyšetřovatelů ovšem dohoda padla a Chytil byl s dalšími čtyřmi úředníky odsouzen.

Z magistrátního odboru Informačních technologií Chytil vynesl klíčové důkazy a značně tak tehdejšímu vyšetřovateli Zdeňku Ondráčkovi přispěl k posunu v kauze. Zřejmě proto musel začátkem roku 2013 čelit zastrašování, když se mu opakovaně někdo vloupal do bytu a hledal dokumenty s důkazy.

Kauza údajně zmanipulovaného výběrového řízení projektu Opencard odstartovala na podzim 2009, kdy zastupitelka Jana Ryšlinková (Strana zelených) podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Projekt Opencard, který se z původně plánovaných 165 mil. Kč na pilotní projekt vyšplhal na astronomickou sumu více jak 1,2 miliardy, začala vyšetřovat protikorupční policie.

Jiřímu Chytilovi, který s policí spolupracoval jako utajený svědek, vyšetřující důstojník Dušan Lavička před svědky slíbil status utajeného svědka. Bohužel po několika měsících Lavička z případu odešel a dohoda padla. Naprosto nepochopitelně se v srpnu 2011 Chytil ocitl v roli obžalovaného, jeho jméno bylo poskytnuto magistrátu i médiím.

V současné době Chytilovi, který byl po prozrazení své identity z magistrátu rychle propuštěn, hrozí až osmileté vězení za údajné porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle žalobkyně měli obžalovaní městu Praha způsobit škodu 67 milionů korun.

Podle plánů tehdejšího vedení Prahy vznikla v roce 2005 myšlenka tzv. Karty Pražana. Ta měla disponovat desítkami funkcí a údajně ušetřit značné finanční prostředky. V roce 2013 karta Opencard slouží jako jízdenka MHD, jako průkazka do poboček Městské knihovny a je možní jí platit v některých parkovacích automatech. Podepsané smlouvy navíc zaručují firmě Haguess autorská práva k softwaru a nikdo jiný nemá možnost zasahovat do obslužného systému.

V březnu 2013 bylo obviněno deset pražských radních, včetně tehdejšího primátora Bohuslava Svobody a jeho nástupce Tomáše Hudečka. Ti v dubnu 2012 souhlasili s uzavřením dvou smluv s firmou Haguess na podporu systému za přibližně 74 milionů korun. Podle policie ale měla být vypsána otevřená soutěž. Obvinění se naopak zatím vyhnuli tehdejší političtí zástupci – primátor Pavel Bém, náměstci Petr Hulinský, Rudolf Blažek a Milan Richter.

V prosinci 2014 byl Jiří Chytil podmíněně odsouzen na jeden a půl roku.

Články