28. července 2020 | Aktuality

Podáváme trestní oznámení na Agrofert

Nadační fond proti korupci (NFPK) podal trestní oznámení k Městskému státnímu zastupitelství v Praze v případu veřejných zakázek, které získávají společnosti z koncernu Agrofert.

Podle názoru právního experta Fondu Ondřeje Závodského existuje podezření mj. z trestného činu podvodu tím, že jednotliví zaměstnanci uvedených společností uvádějí v omyl organizační složky státu a státní organizace, které řeší zadávací řízení u veřejných zakázek, tím, že tvrdí, že nejsou ovládanými osobami dle § 4b zákona o střetu zájmů. Veškeré dostupné informace však svědčí o opaku, tj. o tom, že Andrej Babiš jako veřejně činná osoba předmětné společnosti ovládá a proto se dle zákona o veřejných zakázkách nemůže o státem vypisované veřejné zakázky ucházet, dvojnásob pak předmětné veřejné zakázky získávat.

„Jsme si vědomi toho, že bylo podáno více obdobných oznámení, například rozsáhlé podání České pirátské strany, avšak jsme přesvědčeni, že nebyly zacíleny právě na toto jednání, v němž trestný čin spatřujeme,“ vysvětlil právník Ondřej Závodský. NFPK byl v kontaktu s několika společnostmi, jež se cítí být podvedeny, neboť konkurenční společnosti, dle českého práva, zakázky získat nemohou. Podle něho je možné, že by z podvodu i dalších trestných činů měly být obviněny i společnosti z koncernu Agrofert jako právnické osoby. NFPK požádal státní zastupitelství o průběžné informování o průběhu šetření.

iHned.CZ: Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení na Agrofert. Holding podle něj neměl dosáhnout na veřejné zakázky.