S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
20. března 2023 | Cena za odvahu

Za dobrý život na Jemnicku z.s.

 Spolek Za dobrý život na Jemnicku je občanská iniciativa věnující se ochraně a kultivaci veřejného prostoru. Cílem je rozvoj regionu, ochrana životního prostředí, zdraví obyvatel a obrana občanských svobod. Spolek v čele s bývalým starostou odhalil nekalé praktiky při vypisování veřejných zakázek, drancování okolních pozemků a vysávání dotací spřátelenými podnikateli. Za pomoc spoluobčanům a boj proti klientelismu se Nadační fond proti korupci rozhodl spolek v zastoupení pana Karla Stobera ocenit Cenou za odvahu. 

Spolek poukázal na kšeftování s veřejnými zakázkami a na nekalé počínání místních podnikatelů. Praktikám těchto podnikatelů přihlíží skupina radních, jenž zároveň figurují jako jednatelé a majitelé subdodávajících firem. Tento potravní řetězec je natolik propleten s místní podnikající sférou, že v podstatě došlo k pohlcení veřejného prostoru soukromými zájmy. 

Za vrchol tohoto klientelismu považujeme vztah místního podnikatele a agro barona Josefa Koláře s vedoucím komise pro územní rozvoj a plánování města Jemnice Jiřího Kopra. Symbiotický vztah těchto aktérů často vyúsťuje ve veřejné zakázky pro podnikatele Koláře, který odmění loajalitu předsedy komise Kopra tím, že jeho firmám poskytuje subdodavatelské zakázky. Oba jsou určitě s tímto systémem velice spokojeni. Pro město je výsledkem např. dřevěný přístřešek nad tribunou místního fotbalového hřiště za 7 milionů korun. Posuďte sami zda cena odpovídá kvalitě. Ruka ruku myje a na fotbalové fanoušky prší. 

NÍŽE FOTO DŘEVĚNÉ KONSTRUKCE 

Podnikatel má v Jemnickém zastupitelstvu ovšem více než jenom jednu pojistku. Zastupitel Jaroslav Anděl je jednatelem a majitelem zámečnické firmy Andělcz, s.r.o. Společnost je subdodavatelem firem Josefa Koláře. Firma se touto informací ani netají a uvádí mezi vlastními referencemi třeba dodávku technologií pro farmu Častohostice, kterou vlastní Kolář. Podobné spolupráce má s Kolářovými farmami i zastupitel a člen kontrolního výboru Jiří Tymkiv, který Kolářovi fakturoval instalatérské práce. Kromě šéfa komise pro územní rozvoj a plánování města Jiřího Kopra, bije do očí další členka této komise Zdeňka Tesařová. Jde o manažerku odpovědnou za čerpání dotací a účast ve veřejných zakázkách společnosti Rhea Holding, kterou vlastní Josef Kolář, a která realizovala projekty také v Jemnici. Do komise ji nominovala rada města. 

Spolek Za dobrý život na Jemnicku má před sebou těžký úkol, ale s podporou místních občanů a komunity se jim daří získávat své město zpátky. 

Více informací o kauze a o vazbách v zastupitelstvu se můžete dočíst zde

 

Text a foto Tereza Šlápotová, NFPK  

 Odkazy : 

  1. o spolku - https://zadobryzivot.cz/o-nas/ 
  2. projektový plná fotbalového přístřešku - https://www.mesto-jemnice.cz/studie-tribuna-fotbalove-hriste/d-95221/p1=28148
  3. otevřený dopis pro zastupitelstvo -  https://zadobryzivot.cz/aktuality/pozadujeme-transparentni-jednani-s-kolarem/
  4. https://zpravodajstvi.nfpk.cz/p/podivne-hospodareni-ve-meste-jemnice