30. srpna 2016
|

NFPK zveřejňuje usnesení GIBS

Nadační fond proti korupci dnes zveřejňuje usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) týkající se prošetřování úniků informací o plánované policejní akci pobočky ÚOKFK Olomouc.

Jedním z klíčových problémů při práci elitní policie jsou úniky informací z policejních spisů, kdy veškerá práce kriminalistů je rychle a snadno znehodnocena. Nezřídka pak nejsou závažné kauzy objasněny právě z důvodu úniků informací. K únikům informací došlo v kauze zmanipulovaných IT zakázek, která vyústila v policejní razii dne 30. 9. 2014 mimo jiné ve společnosti Tesco SW, a.s. Den před policejní razií byl ovšem zaměstnanec této firmy varován z německé SIM karty. GIBS se tímto případem zabývala, a ačkoliv přesně nevystopovala pachatele, tak získala celou řadu důležitých poznatků, které byly anonymně doručeny NFPK. Usnesení z prověřování tohoto případu zveřejňuje NFPK na svých stránkách.

Klíčovou osobou při rozplétání této kauzy se stala pracovnice české ambasády v Berlíně, která zakoupila tři německé SIM karty. Tuto osobu se podařilo identifikovat díky tomu, že při nákupu těchto SIM karet se musela prokázat občanským průkazem. Tyto německé SIM karty později odvezl její manžel do České republiky, kde je podle svých slov ztratil. Důvěryhodnosti výpovědi této osoby u detektivů nepřidalo příliš ani to, že uvedl několik vzájemně se vylučujících verzí. Pokud bychom konečnou verzi této osoby vnímali jako pravdivou, pak by to znamenalo, že ztracené SIM karty nakonec náhodnou cestou doputovaly k pachatelovi, který je použil k vyzrazení tajných informací o policejní razii. Kriminalisté si rovněž pokládali otázku, jak tato kauza souvisela s policejním prezidentem Tomášem Tuhým, neboť jeho bývalá manželka i současná partnerka v této kauze figurují, což znázorňuje přiložené schéma.

Příloha: Usnesení GIBS

 

 

 

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.