S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
2. května 2014 | Cena za odvahu

Ondřej Závodský

 

Ondřej Závodský se stal v červenci 2005 vedoucím právního oddělení v Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZSMV). Poté, co opakovaně upozorňoval na různé podezřelé smlouvy, byl v září 2010 sesazen na pozici řadového referenta. Kolega, který mu pomáhal s analyzováním veřejných zakázek a rozkrýváním korupčního prostředí, byl navíc propuštěn z práce.

Po svém sesazení Ondřej Závodský zaslal důkazné materiály tehdejšímu ministru vnitra Radku Johnovi, odpovědi se ale nedočkal. Neuspěl ani na policii. Mezitím mu začalo období strachu a nejistoty: dostával různé, někdy velmi nevybíravé anonymy, které vyhrožovaly nejen jemu, ale i jeho rodině. Mnoho času věnoval právní obraně.  O jeho příběh se následně začala zajímat média.

Aktivity nevidomého právníka Ondřeje Závodského nakonec velmi přispěly k rozhodnutí provést hloubkový audit na ministerstvu vnitra. Ten prokázal řadu chyb a nesrovnalostí při zadávání veřejných zakázek: neustále byl oslovován stejný okruh dodavatelů, někteří z nich poskytovali produkty, které neměly nic společného s předmětem jejich činnosti, a navíc byly účtovány za vyšší ceny, než uváděla smlouva, docházelo ke konfliktu zájmů atd. Na základě auditu bylo podáno několik trestních oznámení.

V únoru 2011 se Ondřej Závodský dočkal určité satisfakce: bylo mu opět nabídnuto místo vedoucího právního oddělení v ZSMV a jeho nadřízený byl propuštěn. Přesto ale nelze mluvit o dostatečném vypořádání se s celou kauzou: k jiným personálním změnám, které by vyplývaly z logiky věci, zatím nedošlo.

Nadační fond proti korupci udělil statečnému právníkovi Ondřeji Závodskému na jaře 2011 Cenu za odvahu spojenou s šekem na 100 000 Kč. Navíc mu poskytl právní a mediální podporu a celou kauzu dál sleduje.

 

Srpen 2011

Červen 2011

Březen 2011

Únor 2011